child

Obrátil se na mne kamarád, abych mu poradila, co má dělat. Má těhotnou přítelkyni, která chce rodit doma nebo v nějakém specializovaném centru, kde rodí porodní asistentky.

Kamarádíme už spolu spoustu let, známe se ze školy. Jeho přítelkyni tedy moc neznám, tak mu můžu sice poradit, ale rozhodně jí nemůžu domluvit. Dítě plánovali už dva roky. Martina, ta jeho přítelkyně, byla vždycky taková „přírodní žena“, moc se nemalovala, hodně pila bylinkové čaje, zajímala se o alternativní a duchovní věci. On je spíš realista a tyhle její věci bral jako roztomilý rozmar. Do té doby, která nastala teď..

Konečně otěhotněla a změnila se úplně. Prý se ponořila do „knížek o krásném porodu“ - bez doktorů, prostě hodně přírodně, a začala chodit na diskuse na internetu, kde se schází podobné matky. Některé už s tím mají zkušenosti, nějaká prý i rodila doma, a tak je teď Martina na této vlně. Což se mu nelíbí a má o ni i o dítě strach.

Přece jen, jemu, chlapovi, se nechce dívat na to, jak by za zpěvu a rytmů bubínku rodila doma v pokoji jejich první dítě. Co kdyby přišly komplikace? Nejhorší ale je, že ho Martina odbývá, že on tomu nerozumí, vyčítá mu, že nechce pro jejich dítě stejně vše dobré jako ona. Tak s tím za mnou přišel o radu. Sama mám dvě děti a porod v nemocnici nebyl žádný med.  

Ale co mu mám poradit? Aby s Martinou hodně mluvil o tom, že to tak nechce, a vysvětlil jí, proč. Možná by bylo dobré promluvit si i s její doktorkou. Ale netuším, zda něco zmůže, pokud ona nebude chtít, tak se asi spolu nedomluví. Je to těžká situace. Jen nechápu tu změnu.

Zná Milana a ví, že jemu se tyhle věci moc nezamlouvají. A je to dítě obou, nejen její, rozhodnout by se tedy měli oba a porod je dost důležitá věc. Zatím je snad na diskusi ještě čas, Martina je teprve v pátém měsíci. Jak byste na takovou prosbu reagovaly vy?  

Díky, Gábina

Reklama