Jsem žena na mateřské dovolené s pravidelným rodičovským příspěvkem 7.582,- Kč. Chci začít podnikat, a proto jsem začala obíhat banky a žádat. Hodně bank uvádí, že potřebujete mít pravidelný měsíční příjem 7000 Kč, aby vám půjčili i 50 tis.

Mé velké překvapení bylo, že já s mým pravidelným „platem" od státu půjčku nedostanu, oni prostě ženám na mateřské nepůjčují, i když máme někdy větší příjem než ženy, které jsou zaměstnané. Půjčují až po 3 měsících od začátku podnikání, a to také nepochopím.

Přímo mi řekli: „Musíte mít trvalý zdroj příjmů ze zaměstnání, podnikání nebo důchodu.“
Seděla jsem v bance a nechápala, hnaly se mi slzy do očí, že nejsem snad ani plnohodnotný člověk, když jsem s dítětem doma, že nemám nárok ani na menší půjčku. Tak důchodcům ano a nám ne? To mi přijde jako dost velká diskriminace. A myslím, že se mnou jiné maminky budou souhlasit.

Martina Váňová


Milá Martino,
myslím, že s vámi budou souhlasit nejenom maminky. Rozhodně se jedná o mezeru v pravidlech, o které by stálo za to psát. Možná je to způsobeno „dočasností“ vašeho přijmu, ale tak jako tak to není spravedlivé. Přeji, abyste peníze na podnikání nějak sehnala.

Máte podobné zkušenosti? Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz! Podíváme se, co se dá dělat!

Reklama