Byla jsem na úřadě. Pro tiskopisy k žádosti o dávky státní sociální podpory. Asi to někteří znáte - vy, kteří ne, buďte rádi.

Dozvěděla jsem se, že od ledna se změnily podmínky. Obdržela jsem nový tiskopis „Doklad o výši nákladů na bydlení" (podklad pro žádost o příspěvek na nájemné), ke kterému teď každý musí doložit důkazy, že v předchozím čtvrtletí řádně platil nájem, elektřinu, plyn, odvoz odpadu, vodné a stočné...

Důkaz musí být písemný, tj. předložit doklady o zaplacení všech těchto položek. Nesměle jsem se zeptala: To se předkládá asi jen k nahlédnutí? Nájem i ostatní platím z účtu..." Paní mě ujistila, že ano, a že ona si ty doklady ofotí a fotokopie založí. Asi pojala podezření, že nemám na zaplacení kopírování, a chtěla mě uklidnit. Nic jsem už neřekla, vzala tiskopisy, poděkovala a šla. Nakonec, úřednice se jen řídí předpisy. A ty jsou teď takovéhle.

A tak mi to leží v hlavě. Považuji totiž stav svého sporožirového účtu a pohyb na něm za svou naprosto soukromou věc. Možná jsem divná, ale nelíbí se mi představa, že kdesi budou ležet ofocené moje výpisy z účtu. Jistě, rozumem si dovedu zdůvodnit, že si je nikdo nebude prohlížet a zkoumat je a dávat k dobrému dál, takže není důvod se vzrušovat. Přesto se mi to zatraceně nelíbí. Jsem holt nerozumná.

V každém případě, zdá se, že mě čeká hromada vyřizování a úřadování. Je tu totiž ještě jedna možnost, na kterou mě úřednice neupozornila, a kterou jsem si na tom novém tiskopise přečetla. Platby lze potvrdit i razítkem příslušné instituce (bytové družstvo, vodárny, energetika...), čímž bych možná své výpisy zbavila nutnosti exhibovat. A pokud si příslušné platby z účtu zruším a začnu platit složenkami, ať nemusím co čtvrt roku obíhat všechny instituce... Zpátky na stromy.

Vím, asi to vypadá, že přeháním. Přesto trvám na tom, že moje výpisy z účtu jsou moje soukromá záležitost. Předložit k nahlédnutí, dobře, to chápu, ale kopírování se mi nelíbí. Tuším, že mi neporadíte (předpis je předpis a chceš něco, tak neremcej, že? Uvědomte si ale, že nejde o chtění...), nic s tím neudělá ani ta úřednice, jen už tak nikterak příjemná záležitost se stane ještě trochu víc nepříjemná, ale nedá mi to, a zeptám se aspoň: Vám se to zdá být v pořádku?

Z.


Milá Z.,
nepotěším vás. Ano, výpisy sice jsou vaše soukromá záležitost, ale klidně je ofocujte a dávejte, protože peněžní ústavy si nejen u nás, ale i jinde na světě, poskytují vaše údaje. Zjednodušeně to znamená, že máte-li dluh u jedné banky, žádná jiná vám nepůjčí, protože si vás zjistí. Jenže to funguje i tak, že vám nepůjčí i v případě, že jste před pár lety nezaplatila jednu splátku na ledničku – jste nespolehlivý klient a máte smůlu. Na Západě se tomu říká kredit a u nás je to jedna z mála věcí, která funguje naprosto dokonale. Takže je v podstatě jedno, jestli svoje výpisy dáte, nebo je rovnou vyvěsíte na nástěnku u domovních dveří.

Reklama