Slečnu Almu trápí nejen urputná migréna, ale i přítel, který pro její obtíže nemá pochopení a považuje je jen za „typicky ženskou výmluvu“.

Je mi dvaadvacet a často mě trápí migréna. Začala jsem na ni trpět, když jsem přišla do puberty, a od té doby mě neopustila. Ozve se tak jednou, dvakrát do měsíce, a to je potom peklo. Pak jen ležím v posteli, protože mám silné bolesti a žádný prášek na ně nezabírá. Někdy je mi tak špatně, že dokonce zvracím.

Už osm měsíců žiji s přítelem, se kterým jsem před tím půl roku chodila. Tehdy mě David ještě pokaždé při záchvatu migrény litoval. I ze začátku našeho soužití mě opečovával a staral se. V poslední době ale záchvatů přibylo, i když nevím proč. A David mi teď vyčítá, že urputnou bolest hlavy jen předstírám, abych se vyhnula sexu.

Připouštím, že když mě to přepadne, nemám na hrátky v posteli ani náhodou žádné pomyšlení. Štve mě, že pro mě nemá David pochopení. A nevypadá to, že by svůj názor změnil, i kdybychom se vzali a založili spolu rodinu. Mám se s ním rozejít? Mám ho jinak dost ráda...

Nebo by mi alespoň některé ze čtenářek Ženy-in, která má podobné zdravotní problémy jako já, mohla poradit, jak se jich zbavit. Předem děkuji.

Alma, Chomutov

Psycholožka Mgr. Radka Vaňková se domnívá, že by měla Alma svůj problém s partnerem rozebrat a určitě se obrátit na lékaře-specialistu:

Je váš vztah postavený na vzájemné důvěře, nebo si občas nedůvěřujete? Nešvindlovala jste ani jednou a nevítala migrénu místo sexu? A nezalíbila se vám partnerova starostlivá péče tak, že obtíže trochu „přehráváte“? Proč váš přítel najednou nechápe, jak špatně se někdy cítíte? Je sobec a jde mu jen o sebe, nebo vašim obtížím zkrátka nevěří anebo nerozumí?

Ale abychom mu zase tolik nekřivdili – možná jen touží po častějším milování s vámi a snaží se vás přemluvit. Škoda, že jste neuvedla jeho věk, tím by se možná mohlo mnohé vysvětlit. V každém případě při milování musí být oba partneři v pohodě, jinak se ve vás bude odpor k sexu a potažmo i k partnerovi zvětšovat.

Proberte proto váš zdravotní problém s partnerem a pokuste se mu vysvětlit, co vám je a co je příčinou „onemocnění“. Ať se mu to líbí nebo ne, musí vás plně respektovat. Má-li vás rád, tak vždy počká, dokud se váš zdravotní stav nezlepší.

Opakované záchvaty migrény často odezní poté, co se pacientce narodí dítě. Ale to neplatí vždy. Měla byste proto raději ihned vyhledat neurologa. Pokud se migréna objevuje častěji a má takto razantní průběh, mohlo by se jednat i o závažnější onemocnění. Na nic proto nečekejte a navštivte lékaře. Když už nic jiného, alespoň přítel ocení vaši snahu.

Také trpíte nebo jste trpěla na migrény? Jak jste s nimi bojovala?

Reklama