Teď trochu mimo dnešní téma. Vydáváme aktuálně e-mail od paní Renaty, která si neví rady z nastálé situace. Pokud někdo máte podobnou zkušenost, poradíte jí prosím?
Prosím, nemáte někdo zkušenosti s ošetřením v zahraničí? Mám syna s rodiči v Bulharsku, teď mi volali, že má syn nějaký infekt v uchu, museli k doktorovi. Předepsal mu antibiotika, kapání do ucha, klid na lůžku. Odpoledne má přijít ještě na kontrolu a naši mají zaplatit cca v přepočtu 9000,- Kč za léky a vyšetření. Mí rodiče už jsou starší ročníky, jsou trochu zmatení a neumějí řeči. Delegátka prý domluvila doktora, ale teď je bez signálu a naši neví, jestli to mají zaplatit nebo ne. Navíc ani u sebe nemají tolik peněz, ani na účtu, jak platili dovolenou, tak se vydali z peněz. Budu jim muset hned nějaké peníze přeposlat. Jdu se teď podívat na smlouvu s cestovní pojišťovnou (pojištění bylo součástí zájezdu), asi tam i zavolám, jak to řešit. Máte s tím někdo zkušenost? Za jak dlouho to pak pojišťovna proplatí zpátky?
Díky Renata
Nový komentář
Komentáře
Pokud máte cestovní připojištění, nemělo by se nic platit a lékař si to vyřídí s cestovkou. Měli jsme podobný případ, ošetření a léky jsme zaplatili hotově a po příjezdu jsem šla na pobočku, kde jsme se připojistili-s lékařskou zprávou a dokladem o zaplacení. Bylo mi vše proplaceno podle aktuálního kursu. Jinak musíte mít u cestovního pojištění kartičku asistenční služby a tam stačí zavolat o info, jak postupovat. Držím palce ! Pavlína
dasal — #18 sice se zpožděním, ale přece. Ano, mám dva účty a ne, neplatím žádné další poplatky. Prostě si dokážu zařídit výhodný dvojúčet v bance. Něco mám i na tom zmiňovaném investičním spoření. A ano, mám dost vysokou zálohu uloženou tak, abych na ni dosáhla v případě problémů, ale i tak, aby mi vynášela peníze - mít všechno na jednom účtu mi připadá jako nesmyslné plýtvání penězi. Jinak vozím s sebou tolik, abych se bez problémů dostala zpátky domů a předpokládám, že při větším maléru mi rodina finance pošle - nevidím žádnou tragédii v tom, že budu v nejhorším někomu pár dní nebo hodin dlužná. Ostatně vážná nemoc nebo úraz může být třeba taky za půl milionu, i takový případ jsem už zažila. Opravdu to vozíte jako částku "pro všechny případy" s sebou?
přestože cestovky zájezdy pojišťují, je třeba si vše zjišťovat před odjezdem - co a do jaké výše pojištění zahrnuje, jak pracuje asistenční služba ...... v případě potřeby se připojistit ještě jinde. Není radno šetřit na pojištění se slovy, že dovolená už tak stála majlant, protože to se pak teprve prodraží. Pokud zaplatíte nějakou sumu v zahraničí, je třeba co nejdříve po návratu s patřičnými doklady navštívit pojišťovnu nebo cestovku, přes kterou bylo pojištění sjednáno.
Klára Křížová — #26 Já mívám Eura, jako železnou zásobu. Na cestu zpět, na případný úraz...Kartu jako samozřejmost. A místní měnu tak akorát. Já totiž utrácím velice málo a zůstane mi to napříště. A když jsem si tu nohu zlomila, dojela jsem se zlomenou. Vždyť to zase tak nebolelo.
A co se pošty týče... jo, taky už mi posílali peníze a doklady. Proto radši vezu hotovost zpátky, než aby mi nedejbože pochybělo.
Jak píše klára, když jsi daleko a nedá se platit kartou tak je to v háji.
Tyjo, koukám jako puk
Procestovala jsem půl světa, ale pokud jedu do civilizace, beru s sebou hlavně kartu a pár bankovek. Musím to zaťukat, ale nikdy jsem s tím neměla problém. Kdyby hořelo, rodina by mi peníze poslala, autobusy domů eventuálně zjistím na místě. Jiné by to asi bylo s malými dětmi. Naštěstí když byl syn malý, byla jsem nezodpovědná a dovolené jsem si krásně užila i bez lékárny a jakýchkoli starostí.
átéčko — #24 Tak to tě obdivuju. Takový puntičkář nejsem. Mě stačí taštička - ledvinka, kterou mám furt u sebe, kterou proste nemůžu ztratit

... minulý rok se nám ale stalo, že některé bankomaty nekomunikovaly s našimi kartami, bylo to docela náročné najít bankomat, ze kterého jsme peníze dostali. Nebo na jihu Itálie když jsme náhodou narazili konečně na benzinku, neměla platební terminál na karty takže všechno cash... když už takhle tankujete potřetí za sebou, té hotovosti už moc nezbývá.
átéčko — #24 Dělám to podobně. Už se to vyplatilo.
ToraToraTora — #15 Jo, já si beru s sebou i kartu, na které je tolik, že by mi ošetřili i zlámanou nohu, a ještě v případě krachu CK, abych se dostala domů za své a nebrečela někde na letišti, nebo u dálnice. Taky vím, kde je v Makarske autobusák a taky vím kolik stojí jízdenka zpět. Jsem prostě na vše připravená. Minule jsem měla s sebou i léky na vaginální mykózy a kamarádka se mi smála...než je potřebovala ona.
beru si telefonní čísla na všechny možné instituce, "kdyby něco." I telefony mám dva, kdyby se jeden ztratil...ten druhý si někam schovám.
Klára Křížová — #22 Ješišmarja, já jsem asi panikář či co když to tak vidím.
Takhle nízkou hotovost si beru když jedu sama na víkend a mám ji rozstrkanou na třech různých místech, abych měla jistotu, že když mi ukradnou jednu věc budu stále u sebe aspoň něco mít.
Hotovost mám vždycky rozpočítanou na deset euro na den na osobu, plus rezerva, jen proboha abych nemusela vybírat z bankomatu.
brrr, ta představa mne vyděsila
nejlepší je, když máte v kapse 100 euro a kartu vám sežere rozbitej bankomat .... a ještě před sebou týden dovolené s dětma
ToraToraTora — #19
ptám se proto, že já mám (tedy my máme) jeden účet, s kartou, kterou nosím, vozím a snažím se používat v rámci možností všude, a když bych ji ztratila, tak prostě zavolám do banky, mít kartu a nepoužívat ji (protože co když ji ztratím) mi prostě hlava nebere
ale mám zas jiné úchylky, to jo
a už jdu zas mlčet
dasal — #18 já ji mám kupříkladu na investičním pojištění. Kdyby bylo zle, můžu ji vybrat, ale že bych si od toho vozila kartu na dovolenou, to teda ne
Taky mám druhý účet, za který ale žádné poplatky neplatím
Co je na tom divného?
dasal — #18 Například já ji mám zašitou pod kůží na břiše spolu s třemi cigaretami a číslem na milence
pajda — #16 No a tu bokem uloženou částku máš kde? Doma v prádelníku (bez urážky), nebo na dalším účtu - za který platíš další poplatky?
Suzanne — #13 A stalo by se Ti něco? Právě pro tenhle způsob uvažování tady exekutoři mají žně. A bude téma pro další SOS
.
Já být důchodce, jak jsem pochopila, tak mám bokem uloženou částku řekněme na náhlé výdaje, ale na 100% ji nemám na účtu, od kterého si beru kartu s sebou, protože kdyby mi je někdo ukradl, tak budu kde? Na běžný účet většině těchto lidí chodí pravidelná částka, tedy důchod - mohl se třeba opozdit, to prostě nevíme. Tolik k tomu, že nemají teď hned 9000 Kč na doktora.
Jinak mi není jasné, proč mají shánět delegátku. Ta se o jejich zdravotní pojištění stará jen tak, že jim měla rozdat kartičky od zdravotního připojištění a na nich je kontakt na asistenční službu pojišťovny. Dál už se stará každý sám za sebe. Obvyklá praxe je taková, že si každý sežene doktora PO KONZULTACI s pojišťovnou, u které sjednával připojištění - záleží totiž na tom, jestli lékař je nebo není ve smluvním vztahu s našimi pojišťovnami. Ošetření (kromě nutné první pomoci) se pak hradí v hotovosti a pojišťovna u nás je zpětně proplatí. Spíš jsem nepochopila, proč nejeli prostě k nejbližšímu lékaři. Infekt v uchu není nic akutního (tedy doufám), kvůli čemu museli volat doktora až do místa ubytování. Tam obvykle jezdí soukromý lékař a ten smlouvy s pojišťovnami nemívá. Navíc nadstandardní část ošetření (tedy neakutní výjezd) nikdo neuhradí.Tolik aspoň ze školení, které jsem prodělala, když jsem s třídou vyjížděla do zahraničí (několikrát).
átéčko — #14 Zvlášť, když jedou i děti je zásoba léků potřeba. Změna klimatu, ostré sluníčko+teploty, svědivky, průjmy neznámého původu, které trápí, ale samy odezní....když se jim trochu pomůže. Já bez cestovní lékárničky nejedu ani k našim. A už mi to zachránilo mnoho pěkných víkendů. Léky na uchabol jsou samozřejmostí
Myslím, že rady d ostatních, spojit se s delegátkou CK jsou dobré,a le nemám s nimi dobré zkušenosti. Na každou dovolenou si beru léky pro všechny případy, tedy i kapky do uší.
Tohle by ale lidé měli znát,než někam jedou. Bylo to i tdy na ženě-in, kolik co stojí v zahraničí! je nutné si vzít s sebou finanční rezervu.Další kontrola u lékaře bude stát další peníze, bacha na to!