Čtenářka Pinokio má po operaci natrvalo vývod z břicha. Ví to jen nejbližší příbuzní. Má to říct i ostatním přátelům? Proč potřebuje poradit, se dočtete níže.

Dobrý den,
osud mi nadělil Crohnovu nemoc/záněty na střevech/,a aby toho nebylo málo,dal mi přes hubu ještě tím,že jsem musela podstoupit desátou operaci,která skončila vývodem z břicha.Mám ho rok,a už jsem se s ním vyrovnala.
O mém vývodu ví jen rodina a moje nejlepší kamarádka.A v tom mám problém.Mám to říct i ostatním nebo si to nechat pro sebe?Teď jsme byli s dcerou a maželem na chatě ještě s deseti kamarády.Hrála se vybíjená,fotbal,něco se vypilo.
Jedna kamarádka mi vyčetla,že se vůbec nebavím,nezapojuji do her a nedám si ani skleničku vína.
A teď mi prosím poraďte.Mám všem,se kterými se stýkám říct,že mám vývod a moje aktivita v čemkoliv se snížila?Nechci,aby mě všichni litovali.Jak si mám nastavit v sobě limit,abych se netrápila tím,co si o mně budou druzí myslet a nebudou mě považovat za méněcennou?Co když své kamarády ztratím?Ne,že by mě opustili kvůli vývodu,ale některé sporty a aktivity už dělat nemůžu/teď jedou na týden na vodu/.

Tak raďte a pište komentáře.Budu ráda.

pinokio


Dobrý den, Pinokio, má rada je jednoznačná, řekněte jim to. Netroubil bych to do světa každému, ale nemáte se za co stydět. Jste nemocná a nemá smysl se tvářit, že se nic neděje. Dobří přátelé to vezmou, jak to je, a pochopí vaši situaci. Myslím, že se shodnu i s většinou čtenářek. A přeji v rámci možností hodně zdraví. Z toho, co vím o Crohnově nemoci, ho potřebujete opravdu hodně. Držte se a užívejte si, co to jde.

Reklama