Od té doby, co jsme rozjeli rubriku „SOS“, množí se vaše dotazy, v nichž žádáte nějakou radu, téměř geometrickou řadou. Nejvíce se týkají osobních a partnerských vztahů. Tentokrát jsme ale vybrali dotaz paní Vladěny z Ostravy. Zajímá ji, kdo zodpovídá za její úraz.

Chtěla jsem požádat o radu. Cestovala jsem autobusem. Když prudce zabrzdil, upadla jsem a zlomila si pravou ruku v zápěstí. Jsem pravák, a tak si asi dovedete představit, jak vypadalo následujících pět týdnů, kdy se ruka hojila.

Po soukromém dopravci jsem chtěla náhradu škody, ale bylo mi řečeno, že jsem se měla pevně držet. Prý řidič reagoval na nenadálou dopravní situaci. Můžete mi zjistit, zda provozovatel za vzniklou škodu skutečně neodpovídá?

Vladěna

S dotazem jsme se obrátili na právníka JUDr. Ivana Jíšu

Provozovatel autodopravy skutečně za vaši újmu odpovídá. A dokonce bez ohledu na míru zavinění řidiče. Nemůže se zbavit odpovědnosti, když škoda vznikla při provozu dopravního prostředku.

Upozorněte dopravce na ustanovení  § 427 a následující Občanského zákoníku, vyčíslete mu způsobenou škodu na zdraví (bodové ohodnocení vám vystaví váš ošetřující lékař) a požadujte její úhradu.

Pokud se bude bránit, obraťte se s nárokem na odškodnění na okresní soud v místě sídla provozovatele dopravy nebo v místě, kde k události došlo.

Posílejte nám další dotazy na redakce@zena-in.cz – pokud to bude možné, rádi vám je spolu s příslušnými odborníky zodpovíme.

Reklama