Milé ženy-in,

jsem jednou z Vás, každý den navštěvuji magazín Žena-in a musím říct, že často nacházím i radu sama pro sebe. Teď bych Vás ale chtěla sama o radu poprosit, nebo možná ani ne tak o radu, ale o sdělení Vašich zkušeností, pokud nějaké Vy samy máte nebo někdo z Vašich známých má.

Je mi skoro 31 let, mám 11letého zdravého syna. Měla jsem ho v 19 letech, kdy jsem byla ještě zcela zdravá. Před pár lety jsem ale onemocněla sklerodermií. Nevím, jestli budete všechny vědět, o jakou nemoc jde, já sama jsem se s ní do doby mého onemocnění nesetkala.

Je to autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá své vlastní tkáně, tato nemoc je charakteristická onemocněním pojiva tkáně, nedá se zatím vyléčit, nikdo neví zcela přesně, proč člověk onemocní. Já mám "pouze" formu lokalizovanou - ta se projevuje tuhnutím kůže v jednom či více ložiscích, existují ale také
formy difuzní, kdy jsou napadeny vnitřní orgány, jako plíce, ledviny srdce apod. Tato forma se také projevuje kožními změnami. Lékaři většinou tvrdí, že jen málokdy se nemoc rozšíří z formy lokalizované do difuzní, ale vyloučit to nemohou.

A teď k mému problému:

Chtěli bychom ještě jedno miminko. Doteď jsem kvůli zdravotním problémům otálela, teď jsem ale relativně zdravá, v těle se mi netvoří žádné protilátky, nemám žádné komplikace, jen jednu velkou jizvu na noze, a ta je jakoby vyléčená. Podle mé kožní lékařky mi teď  nemoc stagnuje, nevidí důvod nemít miminko, samozřejmě těhotenství by probíhalo pod její dozorem. Když jsem se ale ptala v on-line genetické poradně, lékař-genetik mi sdělil, že
těhotenství bývá u sklerodermie vždy rizikové, že je tam vysoké riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti.

Další lékař v další on-line poradně mi sdělil, že těhotenstvím se můj zdravotní stav může velice zhoršit, tj. nemoc může pokročit do té horší fáze. Jiná lékařka mě zas postrašila výskytem Ro protilátek (ty jsem v minulosti sice měla v krvi naměřeny, ale dnes již ne ), a jejich zvýšením a jeden poddruh této protilátky způsobuje vážné srdeční vady u plodu. Oslovila jsem pár gynekologů a neřekli mi nic nového, jen to, že zdravé miminko mi nikdo nezaručí a můj zdravotní stav také, což já samozřejmě vím.
 Bohužel moje gynekoložka ani její kolegové nemají běžně pacientky s touto nemocí, takže jejich zkušenosti jsou čistě teoretické.

A já bych se chtěla zeptat, jestli máte vy nějaké zkušenosti, poznatky?
Jestli nějaká z Vás nebo Vaše kamarádka má stejnou diagnózu a jak probíhalo její těhotenství, jak to bylo s miminkem, jak se změnil její zdravotní stav v souvislosti s mateřstvím, apod..... .

Vím, že je to velmi individuální záležitost, ale budu vděčná za každou radu, která mi rozšíří obzor. Díky moc.

Sunja


Sunjo, držím palce, ať miminko vyjde a jste oba fit! Já s touto nemocí žádné zkušenosti nemám, ale třeba poradí některá čtenářka - ostatně, od toho je tady SOS.

Dnešní téma: Zimní radovánky
Nemáte někdo nějaké fotografie ze zimní dovolené?
Nemáte ráda zimu? Co máte radši a proč?
Co pro vás zimní období znamená?
Odjíždíte pryč? Do tepla?
Kde jste prožila nejhezčí zimní radovánky?

pište nám na:
redakce@zena-in.cz


Tak už jste našli odkaz na soutěžní stránku? Sbíráte slova? No, sbírejte, sbírejte...
A nezapomeňte, že chci odpověď!

Reklama