Paní Marie se chystá s manželem na dovolenou, ale už předem ví, že ji bude mít kvůli manželově pohodlnosti a dennodenním návštěvám pohostinství zkaženou...

Za pár dní mám jet s manželem na dva týdny na dovolenou na naši chalupu do Jeseníků, ale už předem tuším, jak to bude vypadat. Chtěla jsem jet k moři, ale to už bůhvíkolikátou sezonu nevyšlo – muž se tam prý nudí a nesnáší prudké slunce. Ale je to jen výmluva.

Dovolená podle jeho gusta by měla celá propršet. Nejraději by totiž volné dny proseděl v hospodě – ostatně jako každý rok. Doma do hospody skoro nechodí, tak si to vynahrazuje během dovolené.

Zpravidla toho vypije víc, než snese, a pak nechce z hospody vůbec odejít. Dělá mi jen ostudu. Doma se potom vždycky hádáme. Druhý den nestojí za nic, takže veškerá práce kolem chalupy stojí na mně.

Je mi to strašně líto. Já bych ráda o dovolené něco podnikala.

V Jeseníkách, kam jezdíme, je moc krásná příroda. Začínají růst „praváky“, tak bych ráda do lesa, ale samotná se bojím. Děti už jsou ale odrostlé a nikdo, kdo by se mi věnoval, kromě muže na chalupě není.

Ani na výlet někam do okolí se mnou nejede. Už jsem dokonce zvažovala, zda nemám dovolenou úplně zrušit. Je to ale jediná část roku, kterou máme my dva jenom pro sebe.

Marie, Hradec Králové


Psycholožka Mgr. Radka Vaňková nevidí příliš mnoho variant:

Na otázku jste si už odpověděla sama – máte opravdu jenom dvě možnosti. Buď na společnou dovolenou jet, anebo zůstat doma. Správně ale podotýkáte, že je to jediná část roku, kterou máte jenom pro sebe.

Na společné dovolené si přece můžete udělat vlastní program a nechat manželovi ten jeho. Možná byste s ním příště mohla jet na nějaký pobyt s relaxačně sportovním zaměřením. Podle mého názoru by však tou nejsprávnější variantou bylo strávit část dovolené samostatně každý zvlášť a další část potom společně.

Paní Marie, zamyslete se ale i nad tím, zda váš manžel nepotřebuje místo letní rekreace spíš odbornou léčbu své „kvartální“ alkoholové závislosti. To by možná vyřešilo i váš nynější problém.


Jak trávíte dovolenou vy? Celou společně s rodinou, částečně s rodinou a částečně jen s manželem, anebo dokonce část dovolené trávíte jednotlivě – bez rodiny – jen s přáteli? Jak se to osvědčilo?

Reklama