Paní Tamara se ujala zatoulaného kotěte. I když mu věnovala veškerou péči, chlupatý tvoreček se jí odvděčil tím, že jí den co den močí do postele. Čtenářku zajímá, proč a co s tím dělat.

KotePřed třemi týdny jsem našla na ulici malé kotě – kocourka. Byl vyhublý, celý „usmrkaný“, plný červíků a v uších měl svrab. Vzala jsem si týden dovolenou a věnovala se kocourkově uzdravování a výchově.

Všechny zdravotní problémy se nám podařilo s naší paní doktorkou zvládnout a kotě se má čile k světu. Během prvních pár dnů se naučil také krásně používat kočičí záchůdek.

Ale pak jsem zase musela začít chodit do zaměstnání, kde jsem každý den od 7 do 17–18 hodin, a kocourek musí být sám doma. 

Hned první den, kdy jsem byla v práci, jsem měla načůráno v posteli. Od té doby to dělá každý den, i několikrát, ale jen v pracovní dny, když nejsem doma. Koupila jsem druhou kočičí toaletu a dala ji do ložnice. Bylo v ní načůráno, ale loužička byla i v posteli.

Když jsem přikryla postel igelitem, byla loužička na něm.

Proč to dělá? Dá se tento zlozvyk nějak odstranit?

Tamara, Zlín

Hana Žertová O radu jsme požádali specialistku na poruchy chování psů a koček, MVDr. Hanu Žertovou z brněnské etologické poradny:

Koťata chtějí společnost – vyžadují naši pozornost. Dospělé kočky, zvlášť kocouři, žijí sice samotářsky, ale malá kočka se neobejde bez společnosti, nedokáže být tak dlouho sama.

Močení vašeho kocourka do postele je jakousi prosbou, abyste ho tak velkému stresu nevystavovala. Tyto prosby nebo vzkazy umisťují kočky často tam, kde je největší pravděpodobnost, že je jejich páníčci najdou. Postel nebo sedací souprava patří mezi nejoblíbenější místa, dále to bývá koš s prádlem, ale také pracovní stůl s počítačem, kuchyňská linka, boty v předsíni apod.

Když jejich kočičí prosbu nevyslyšíte, nebo zvíře za močení ještě potrestáte, stres se prohloubí a močení mimo záchod se stane o to úpornějším. Často se ještě přidá i zdravotní problém v podobě zánětu dolních cest močových a vzniká začarovaný kruh.

Proto doporučuji rychlé řešení – buď kotě darovat někomu, kdo je víc času doma, nebo mu alespoň opatřit dalšího „parťáka“ – kočičího společníka. Malá koťata si obvykle na sebe navzájem zvyknou velmi brzy. Jen je třeba přinést kotě zdravé, aby nezačalo znovu martyrium s řešením zdravotních problémů.

KotataZároveň byste měli kočkám – aby se nenudily – obohatit prostředí o prolézačky, tunely, papírové krabice, různé hračky, škrabadla, instalovat jim nějakou pozorovatelnu u okna a zavést pár každodenních pravidelných rituálů.  Například kartáčování srsti, mazlení...

Další rady a informace naleznete na stránkách časopisu Zvířata a zdraví – www.zvirataazdravi.cz

Také máte nějaký problém s chováním svého zvířecího společníka? Jakými zlozvyky vás obšťastňuje? Jak situaci řešíte? Umí váš mazlíček nějaké atypické „kousky“? Jak se je naučil?