Čtenářka Ivana z Moravského Krumlova si neví rady. Má pocit, že je nová třídní učitelka nespravedlivá k její dceři. Jaký má k problému zaujmout postoj, aby dceři spíš neublížila?


Naše desetiletá dcera Štěpánka je velmi svědomitá a pečlivá a dobře se učí. Vždycky byla premiantka třídy a je i takovou nepsanou předsedkyní ostatních spolužáků. Pokaždé se zastávala dětí, které zažily nějakou nespravedlnost či šikanu. To přímo nesnáší, a my ji také k takovému postoji vedli už odmalička.


Nové třídní učitelce, která teprve letos nastoupila k nim na školu, však od samého začátku nepadla do oka. Pro každou maličkost ji totiž hned napomíná a před ostatními dětmi shazuje. Žákovskou knížku už má plnou poznámek, kvůli úplným maličkostem. Jednou jí zazvoní mobil při vyučování, podruhé má provokativní účes, jindy je prostě jen drzá.


Nechci dceru omlouvat, vím, že by měla vypínat mobil, i to, že nemá odmlouvat autoritám. Mám však podezření, že si na ni učitelka zasedla. Když jsem se jí otevřeně zeptala, co proti mé dceři má, řekla, že vůbec nic, že Štěpánka jde asi do puberty, je příliš velký suverén a neustále provokuje.


Co mohu udělat? Nerada bych to dceři ve škole nějak polepila.


ivanaB.


Na to, jak v takovém případě postupovat, jsme se zeptali dětského psychologa PhDr. Karla Brůny:


Tak teď trochu nevím: Je to vaše dítě nebo paní učitelka, kdo vás znejistil? V každém případě se pokuste od dcery dozvědět, nač je vlastně její třídní učitelka citlivá, co jí skutečně konkrétně vyčítá.


A totéž by bylo také vhodné zjistit od paní učitelky. Obecné odpovědi jako pubertální nebo suverénní či provokující chování jsou nicneříkající. Nevím, zda by to paní učitelka přijala, ale doporučoval bych se zeptat, jak konkrétně vypadají ty „provokující“ projevy vaší dcery.


Třeba to, co je pro vás norma, je pro paní učitelku ohrožením její autority. Možná, že pokud si vysvětlíte vzájemný pohled na chování dcery a dokážete se domluvit o tom, co je možné (jakou změnu) požadovat, situace se uklidní.


Pokud v tom nebudete úspěšná, zkuste se spojit s výchovným poradcem ve škole a požádat ho o pomoc při vyjasnění záležitosti.


Jestliže i vy máte nějaký osobní problém, napište nám. Oslovíme za vás odborníka, který se pokusí vaše potíže rozkrýt a poradí vám, jak na ně.

Reklama