Domaci mazlicci

Pořídili jste si psa a jsou s ním problémy? Je neposlušný, zlobí, nebo je naopak velmi bojácný a ustrašený? Můžete udílet povel za povelem a zvíře si stejně dál dělá svou, nebo naopak stačí udělat prudší pohyb a zalézá do kouta či se schovává pod postel?

Nerespektování nebo nepochopení zásad společenského života psů a koček vede často k nepřijatelnému chování zvířat a k pokažení hezkého vztahu mezi nimi a „jejich“ lidmi. Tady nepomohou ani léky ani výchovné pomůcky...

Chybějící sebevědomí je právě případ čtenářky z jižní Moravy Vlaďky, respektive jejího čtyřnohého kamaráda:

West highland white terrierKdyž jsme se přestěhovali z panelákového bytu do rodinného domku, chtěli jsme našemu dvouletému „vestíkovi“ Kimovi pořídit kamaráda.

Vybírali jsme štěně u chovatelky a všimli jsme si, že se námi vybraného pejska neustále drží jiné štěňátko, malé a slaboučké. Bylo nám ho líto, a tak jsme nakonec přivezli domů oba dva. Pojmenovali jsme je Pat a Mat.

Kim je přijal celkem dobře, občas je jen trochu napomenul, když příliš zasahovali do jeho kompetencí nebo se hrnuli k jeho misce. V takových situacích se malý Mat vždycky hned položil na záda a pomočil se.  Mysleli jsme, že je to normální štěněcí chování a že to časem přejde, ale s rostoucím věkem se problém začal zhoršovat.

Dnes jsou malí bráškové rok staří a Mat se pomočuje téměř pořád: pokaždé, když se na něj Kim s Patem jen „podívají“ nebo se ho dotknou, ale také, když na něj promluví manžel nebo jiný muž, když ho děti hladí anebo chtějí pochovat.

Zkoušeli jsme ho za to trestat plácnutím, vytaháním za kůži, nebo namočením čumáčku do jeho vlastní loužičky, ale ještě se to zhoršilo.

West highland white terrierTaké je ve všem pozadu. Druzí dva psi se honí za míčkem nebo klackem a Mat se drží stále daleko za nimi. Snad ho hra ani nezajímá.

A Kim s Patem si ho vůbec nevšímají, jako by ani neexistoval. Ale nechovají se k němu agresivně, dokonce ani u jídla. Přesto Mat nejde nikdy jíst s nimi, ale v noci pak vylizuje prázdné misky.

Proč se Mat stále pomočuje a chová se vystrašeně? Dá se to nějak napravit?

Vladěna (40) z Brněnska

ZertovaO radu, jak se zachovat, jsme požádali specialistku na poruchy chování psů a koček, MVDr. Hanu Žertovou z brněnské etologické poradny:

Vypadá to, že Mat je pes, který nemá ani špetku sebevědomí. To, že žije ve společnosti dvou zdravých, čilých, odvážných psů, se kterými si hrajete a zahrnujete je pozorností, mu paradoxně vůbec neprospívá.

V přirozeném psím společenství by se svou povahou žil na samém konci hierarchického žebříčku a živil by se tím, co zbude po všech ostatních. A zřejmě by byl prvním, koho by se smečka zbavila v období hladu, protože nezastává žádné důležité úkoly, zkrátka vůbec se s ním nepočítá.

Pomočování, plazení, otáčení se na záda – to jsou příznaky Matovy podřízenosti a snahy udržet všechny raději dál od sebe, aby mu neublížili. Takže vaše naplácání, hubování, ale dokonce i snaha jej zvednout nebo pohladit vedly logicky jen k tomu, že začal močit a plazit se ještě dřív než obvykle, jen abyste se k němu nepřibližovali.

Myslím, že Mat ve vaší smečce (psí i lidské) trpí. Nemá na to, aby se zde prosadil, aby byl jejím plnohodnotným členem. Aktivita obou dalších psů a zřejmě i dětí jej nutí být stále ve střehu a všem jít z cesty. Určitě se nikdy dosyta nenají a přes den si ani moc neodpočine.

Nejlepším řešením by pro něj bylo najít mu nový domov – klidný, bez dětí, nejlépe i bez mužů, a bez dalších psů. Ale noví majitelé by s ním museli trpělivě cvičit a pomaličku pracovat na zvyšování jeho sebevědomí.

Někdy také pomůže pořídit k takovému nejistému psovi malé štěně – zde lépe fenečku s mírnou povahou. Tím, že se Mat najednou ocitne ve „vyšším“ společenském postavení než nové štěně, se přirozeně začne chovat suverénněji. Ale takové rozhodnutí je třeba důkladně zvážit a Matovu reakci na štěně vyzkoušet.

Určitě však prvním krokem musí být Matovo osamostatnění.

Další rady a informace naleznete na stránkách časopisu Zvířata a zdraví – www.zvirataazdravi.cz

Souhlasíte, že je lepší najít frustrovanému zvířeti nový domov, nebo byste se je snažili „uzdravit“ vlastní větší péčí a pozorností? Má váš čtyřnohý přítel nějaký problém, na který hledáte radu? Napište nám, pokusíme se pro vás najít řešení u odborníků.

Čtěte také...

SOS: Dělá do postele