Co mi paměť sahá, nikdy jsem si nepřála podobat se nějaké herečce. Když jsem však nedávno listovala svým znovunalezeným sešitem pubertálních pokladů, uvědomila jsem si, jak moc se mi ve filmu Veselé Velikonoce líbila mladičká Sophie Marceau.

A když teď vidím její současné fotky (zakrátko bude padesátnicí), tak přiznávám: ano, vypadat jako ona, vůbec bych se nezlobila. :-)

Když se Sophie Marceau objevila v osmdesátých letech u nás ve filmu Veselé Velikonoce s francouzskou hvězdou první velikosti - J. P. Belmondem, působila trochu jako zjevení. Ve své zemi už ovšem navzdory neuvěřitelnému mládí měla ve filmovém světě vybudované jméno. Její kariéra začala skutečně velmi brzy a s každým dalším filmem až na výjimky stoupá. A já jsem pro vás vybrala reprezentativní vzorek jako ochutnávku.

Sophie Marceau

Sophie Marceau dnes a včera. :-)

Večírek (1980)

Prvním filmem této půvabné Francouzky, tehdy vlastně ještě dívky, byl příběh puberťačky, jež poznává svět. Přes třicet let starý film nám ukazuje, že dospívání nebylo snadné v žádné době a v žádném režimu...

Možná jsou jen ty naše dnešní dívka poněkud dospělejší, i když zdání klame... Úspěšná sonda do života tehdejší omladiny si vyžádala druhý díl (1982).

  • A takovým přirozeným uzavřením životního cyklu je v podstatě film LOL (2008), kde pro změnu Sophie Marceau ztvárňuje matku patnáctileté dcery.

Osm minut stylové hudby a fotografií Sophie Marceau v jejích životních i filmových etapách.

Veselé Velikonoce

Komedie, díky které poznal Sophie Marceau snad každý český divák. Vedle šarmantního idolu mnoha generací působila tak svěže a přirozeně, že jste snad na ni nemohly ani žárlit.

Studentka

Moje srdcovka. Pamatuji, jak jsem jela až někam na konec světa do kina, protože tenhle film nikde v okolí nedávali.

Příběh vzorné studentky, jež se zamiluje do nepříliš úspěšného ani vyrovnaného hudebníka, je asi stále mým nejmilejším z hereččiny úctyhodné filmografie. I přes šťastný konec, který očekáváme spíš od hollywoodských filmů, nenese ovšem žádné stopy sladkobolné příchuti, tolik charakterické pro továrnu na sny. Francie je nám přece jen mentálně blíž. A to, jak elegantně francouzští tvůrci koření životní příběhy, nás skutečně bere víc za srdce, nemám pravdu?

  • Myslíte si, že když nosíte brýle, tak nemůžete být sexy? Pak se na Studentku určitě podívejte. Ačkoliv její model už je poněkud OUT, neubližuje jejímu sexappealu ani trochu.

Fanfan a D'Artagnanova dcera

Abych jen nepěla chválu a byla zdravě spravedlivá, budu jmenovat aspoň dva filmy, které mě nějak neoslovily. Ačkoliv je její Fanfan, poměrně komplikovaná a nepředvídatelná dívka, bravurně zahraná, asi bych to znova vidět nemusela. A nebo možná jo, člověk zraje a možná bych to dnes vnímala jinak. A to šermování v druhém filmu? Určitě opět zasluhuje obdiv za herecký výkon a nasazení, ale dnes už Sophie Marceau ví, že jí sluší jiné role. Jo ale na film se klidně podívejte. Philippe Noiret je tam zlatý jako vždy :-)

Statečné srdce

Ne úplně hlavní role v historicky výpravném díle Mela Gibsona z dob, kdy ještě nebyl úplně šílený, dala vyniknout její elegantní kráse se vším všudy. Hlavní postava (a režisér) nešetřil komplimenty na její adresu. A okouzlila nejen jeho...

Anna Kareninová

Ačkoliv film se nedočkal zvlášť velkého ohlasu, nám, milovnicím velkých romantických příběhů, by neměl uniknout. A i když jsem kdysi dávno nad školní četbou skřípala zuby, dnes rozumím hlavní hrdince čím dál víc. A v podání Sophie Marceau ještě víc. Život je někdy pes. A nikdo nevidí tomu druhému až do ložnice, že?

Jeden svět nestačí

Sophie Marceau a typická záporňačka? Tak přesně takovou šanci dostala v bondovce vedle Pierce Brosnana. A myslím, že to byla dobrá volba...

Síla odvahy

Upřímně, byla jsem žánrem zaskočena, ale o to víc uchvácena strhujícím příběhem. Pokud vám nevadí válečné téma, doporučuji. A Sophie Marceau je zde skutečně paní herečka.

Život nikdy nekončí

Další zajímavá role, která ji umožnila naplno předvést herecký talent. Krásná hlavní hrdinka totiž zůstala po autonehodě ochrnutá a je zcela odkázána na pomoc druhých. Realistický a velmi intimní pohled do života postižené ženy by neměl uniknout nikomu, kdo si příliš často a někdy trochu zbytečně stěžuje na těžkosti všedních dní.

  • S hereckým partnerem (Christopher Lambert - filmový Tarzan a Highlander) byla pak vídána rovněž v soukromí.

Proměna

Ačkoliv se zde v roce 2009 sešly asi dvě nejkrásnější ženy světového filmu - Monica Bellucci a Sophie Marceau, diváci nebyli nadšeni. Snímek hodnotili jako nudný a těžkopádný a uchylovali se spíš k posuzování fyzického zjevu obou hlavních protagonistek.

  • O to víc mě mrzí, že dva nové filmy Sophie Marceau (romantické komedie z let 2010 a 2012) se neobjevily v české distribuci, aby napravily její reputaci. Snad bude mít ještě šanci...

Hádanka pro pozorné divačky a pamětnice, jako jsem já: Ve filmu Večírek 2 hraje jistý fešák, kterého jsme mohly v osmdesátých letech vidět v moderní pohádce s Bonnie Bianco. Víte, jak se jmenoval film a jak role onoho mužského představitele? (mihne se i ve výše uvedeném sestřihu)

Přečtěte si také:

Reklama