Krásné slunečné ráno z Čech přeje Hanačka jako poleno.Vždycky si mě dobírali, že my, Moraváci, jsme Slováci, co nedošli do Prahy. Nu, já se nakonec dohrabala jen do Krkonoš, ale možná dobře...

Jak se pozná PRAŽÁK :-)

Černoch je černý, číňan má šikmé oči, ale pražák - ta prazvláštní rasa? Jak ho poznáme na první pohled? Věřte nebo nevěřte,my "na vsi" na to máme vycvičený čuch. Pražák,lufťák,zvaný švéd,se totiž neliší vzhledem, ale chováním! A přesto nebo právě proto vás každý týden zas rádi vidíme.

1.Už při příjezdu se pražák motá,překáží a slaboduše rozhlíží.Nezná právo přednosti přátelským pokynutím,touží po značkách a semaforech.Zoufá si z babky,která sesedla uprostřed silnice z kola,aby se zeptala přes plot,jak sousedce nesou slepice.Trefit do přilehlé obce polní cestou bez GPS pražák nezvládá.Jinak jest to řidič ukázněný,auto má na rozdíl od místních čisté,celé a nadupané.

2.Pražák potřebuje na víkend nakoupit.Obvykle zajde do místního kvelbu.Pozná se hlaholením:"Helééé,mám koupit tenhle jogurt nebo tamtééén?" Vozík má v mžiku plný.My,místní,také,ovšem -mouky,cukru,másla a tak.Pražákovi čouhá z vozíku šáňo,ananas,polívka v pytlíku a úplně blbé salámy.

3.Pražák je přátelský a družný.Se sousedy rád a často dává řeč.Obvykle jeden o voze a druhý o koze.Například o biomase.Ženské se moc nemusí,vidí v pražandě paničku,i kdyby byla oblečená v těch nejrozervanějších teplácích(to ty solárka,make-upy a zlato!) Chlapi navazují řeč požádáním o radu.Všem je ovšem jasné,že rada=pomoc,respektive kdo mi to udělá nebo sežene.

4.Pražák celý den relaxuje prací.Lítá zcela neorganizovaně sem a tam a často při tom pokřikuje:Mámo,kde mám zednickou lžíci?Mámo,pojď mi to podržet!Mámo,je to tak rovný? Pražák nemá fyzickou práci v genech.Pravda,po celodenním úsilí má před chalupou anglický trávník a nám tam voní jedna přerostlá kytka vedle druhé(to si králíci dají!), ale na stole voní husa a buchty.Vyčerpaný Pražák pozře již zmíněnou polévku z pytlíku.

5.I Pražák zajde večer na pivo.Chválí hospodu i pivo,to se musí.Většinou se pod nějakou záminkou vetře mezi místní.Zpočátku nemluví,číhá na svou příležitost.Když se probere úroda,pohřby a výsledky fotbalového přeboru(o kterých ví prd),přijde jeho chvíle.Mluví buď o práci,politice nebo ženských.To už se chytá.

6.Pražák má prazvláštní mluvu,asi jako když lejete vodu do lavóru.Transkripce jest velmi obtížná,např.: Haléé,bela som v tem botikó,te šate,ta je bembááá...!

Sebekriticky přiznávám,že Moravák v Praze,zvaný náplava,je rovněž jako slon v porcelánu.I já raději nechávám auto na Černém mostě,pracně sháním vchod do metra,děsím se všech automatů,kafe za devadesát a tak.Ale o tom snad napíše někdo jiný.

sonyczech

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

Tak to jsem se úžasně pobavila! Díky za krásný příspěvek, tak jsem si je nějak představovala :)


 

Protože jste, milé čtenářky, každá z jiného koutu naší země, chtěla bych znát váš názor....

Pište mi už dnes na redakce@zena-in.cz

předmět: Jak se žijegoldwell

  • čím se liší život a jeho tempo v Čechách a na Moravě
  • co nedokážeme pochopit
  • pokud existují rozdíly v chování, tak jaké jsou
  • jaké máte zkušenosti s lidmi
  • jak se pozná Čech, jak Moravák
  • jaké jsou mezi námi jazykové rozdíly - rozumíme si?
  • jak se liší trávení volného času, smysl pro humor, stravování apod.

 

Na jednu z vás zde čeká krásná výhra. Profesionální přípravky značky Goldwell na vlasy.

Budu se těšit na vaše příspěvky! Kdo mě nejvíc pobaví, potěší, rozesměje, překvapí, nebo rozpláče?

Reklama