Sůl využívají lidé odedávna. Byla tak vzácná, že se jí kdysi dalo i platit. Slouží nejen ke konzervaci potravin a ochucení jídel, ale její léčebné účinky ulehčují život třeba i alergikům, kteří absovují léčebné pobyty v podzemí jeskynních solných dolů. Prostřednictvím solných lamp či solných svícnů můžete zlepšit ovzduší i u vás doma.

Vzduch, který dýcháme, obsahuje kladné a záporné částice zvané ionty. Nedostatek záporných iontů může způsobit únavu, skleslost nebo pocit, že jsme úplně z formy. Přebytek kladných iontů v ovzduší a narušení rovnováhy mají na svědomí například průmyslové exhalace, výfukové plyny, cigaretový kouř, elektrická zařízení - televizory, monitory počítačů, klimatizace. Solné lampy ovšem mají dar tento nežádoucí stav zvrátit, jsou vyrobeny z krystalické kamenné soli a mohou obohacovat vzduch o záporné ionty. Tak vlastně pomáhají zlepšit mikroklima místnosti, ve které se nachází.

Pokud máte doma nebo v kanceláři neustále zapnutý počítač či televizor či klimatizaci, představuje solná lampa vhodný doplněk vašeho prostředí. Lampy z kamenné soli vytvářejí obdobné složení vzduchu, jako je na horách, u moře nebo u vodopádů. Krystaly soli a jejich účinky hodnotí i odborníci, kteří se věnují Feng-Shui a usilují o co nejharmočničtější uspořádání interiéru. Lampy jsou vhodné zejména do uzavřených místností, kde se používá elektronika, do kanceláří a dětských pokojů, kde je můžete využít i jako příjemné noční osvětlení.

Velikost lampy záleží na tom, v jak velké místnosti se bude nacházet. Obecně lze říci, že množství záporných iontů předaných solnou lampou do svého okolí je tím větší, čím větší je plocha krystalu. Do menších místností o objemu cca 10-25 m3 lze použít lampy o hmotnosti od 1 do 7 kg, do větších pak od 8 do 20 kg.

Nesmíme zapomenout ani na estetický přínos těchto lamp, v interiéru vypadají velmi pěkně.  Přírodní přísady železa a manganu zbarvují solné krystaly do žlutooranžových, červených až tmavě červených odstínů. Meruňkové světlo pomáhá odbourávat emocionální blokády, obnovuje vitální síly. Pomerančové světlo zase uvolňuje, pomáhá při terapii po negativních prožitcích. Bílé světlo vám pomůže se koncentrovat a uvolňuje napětí, červené světlo má povzbuzující účinky.

Lampa navíc působí na organismus člověka i zhasnutá, ovšem pokud je rozvícená, její účinky se ještě násobí. Solné krystaly se těží v hloubce okolo 1 000 m pod povrchem země a jsou staré asi 250 milionů let. Každá lampa je originál, vyrábějí se ručně a bez použití chemických látek.

Kdo ocení solné lampy? Jak už bylo řečeno: hlavně astmatici či alergici, také prý může pozitivně ovlivnit léčbu nachlazení či zánětu průdušek. Při svitu solné lampy se také lépe usíná, podporuje dostatečné uvolnění, navozuje pocity klidu a harmonie. Některé zdroje také uvádějí, že solné lampy mohou mírnit účinky geopatogenních zon.

Jak s nimi zacházet? Solné lampy se musí čas od času zbavit prachu, můžeme je vysát či utřít prachovkou. Jednou za čas je také vhodně je otřít vlhkým hadříkem. Variantou solných lamp na elektřinu jsou solné svícny, do kterých se vkládá svíčka. Pro schopnost kamenné soli nasávat vodu by solné lampy neměly být umisťovány ve vlhkých prostorách. Pokud by přesto byly ve vlhkém prostředí krátkodobě použity, je třeba je poté nechat vysušit, tj. přemístit do suché místnosti a na delší dobu zapnout. Díky tomu, že odpařování soli probíhá na iontové úrovni, tak vám solná lampa či svícen vydrží celá desetiletí.

Zdroj: Štilec:Program aktivního stylu života pro seniory, Kolektiv autorů: Léčba energií