Sůl nad zlato. Skutečně? Bez soli se asi neobejde žádná domácnost, je důležitá i pro lidský organismus, a to díky obsahu sodíku. Avšak stále častěji slýcháme, že příjem soli je třeba omezit na minimum, neboť může mít škodlivé účinky na naše zdraví.
S pozitivními i negativními účinky soli to bude zřejmě podobné jako s účinky slunečního záření, o kterém jsme už psali v článku Helioterapie: Slunce není nepřítel, je to dobrý lékař. Převažuje názor, že sůl (stejně jako sluneční záření) škodí. Ale bude-li používána správně, může být jen ku prospěchu. Pokud odborníci tvrdí, že příjem soli v potravě může ohrozit zdraví, užívejme ji v jiné formě. V takové, která nepřináší žádná negativa. Jak? Odpověď naleznete snad v každém městě či větší obci – je to solná jeskyně.
Účinky pobytu v solné jeskyni
Jedna terapie v jeskyni trvá většinou 45 minut a říká se, že se rovná třem dnům u moře. Doporučuje se podstoupit deset terapií. Po prvních třech až čtyřech terapiích, které je třeba podstoupit v jednom týdnu, už ucítíte znatelné zlepšení. Během terapie ležíte na pohodlném lehátku a váš jediný úkol je poslouchat příjemnou hudbu, nechat na sebe působit světla různých barev a vdechovat vzduch, do něhož se uvolňují léčivé solné výpary.
Pobyt v solné jeskyni působí jako léčba i prevence revmatologických onemocnění, poruch imunity a alergií, poruch trávicího traktu a zažívacích potíží, astmatu, kožních onemocnění a poranění (např. lupénka, ekzémy, akné, spáleniny), chronických zánětů nosu, krku, průdušek či srdečně-cévních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak nebo arytmie. Klid a duševní odpočinek pak pomáhá zmírnit projevy přepracovanosti nebo stresu, například nadměrná únava, nespavost či neurózy. Mimoto urychluje metabolismus buněk a pomáhá při snížené funkci štítné žlázy. Nezřídka do solné jeskyně zavítají i sportovci, aby znovu získali vybitou energii.
Solné jeskyně využívají i dalších léčebných prvků – muzikoterapie a colorterapie. Muzikoterapie se opírá o uklidňující účinky relaxační hudby hrající tiše v pozadí. A colorterapie – léčba barvami, která je známá již několik staletí, vychází z teorie, že světlo určité vlnové délky může mít léčivé účinky na některé orgány a na lidskou psychiku. V jeskyni proto bývají umístěny různobarevné lampy a žárovky.
Do jeskyní můžete i s dětmi od dvou měsíců věku. Naopak pobyt v solné jeskyni není doporučován osobám postiženým hyperfunkcí (zvýšená činnost) štítné žlázy, nádorovým onemocněním, klaustrofobií či akutními zánětlivými stavy a tuberkulózou.
Požádejte o příspěvek u své pojišťovny
Všeobecná zdravotní pojišťovna poskytovala příspěvky do 30. 4. 2009. Po tomto datu z úsporných důvodů poskytování ukončila. Příspěvky na pobyt v solné jeskyni dále poskytují tyto pojišťovny:
- OZP (Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví) přispívá na pobyt v solné jeskyni dětem a mladistvým od 1 roku do dovršení 20 let ve výši 500 korun, je-li pojištěno jenom dítě. Je-li pojištěno dítě a jeden rodič, přispívá částkou 1000 korun a 1500 korun dostanete v případě, že je pojištěno dítě i oba rodiče. Dospělým a důchodcům pojišťovna přispívá částkou až 500 Kč.
- METAL-ALIANCE určuje výši příspěvku podle délky pojistného vztahu v rozmezí 300 až 600 Kč.
- VOZP (Vojenská zdravotní pojišťovna) všem pojištěncům proplácí příspěvek na pobyt v prostorách se solnými inhaláty ve výši do 500 Kč.
- ZPMV (Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra) přispívá na pobyt v solné jeskyni v rámci Klubu pojištěnců (od 3 let) podle počtu bodů, maximálně však 500 Kč. V balíčku pro dárce krve poskytuje příspěvek do výše 2500 Kč.
- ČNZP (Česká národní zdravotní pojišťovna) poskytuje v rámci balíčku 69+ osobám ve věku 69 let a více příspěvek na pobyt v solné jeskyni v hodnotě až 600 Kč.
Přehled všech solných jeskyní v České republice naleznete zde.
Vyzkoušíte to? Byla jste už v solné jeskyni? Měl pobyt nějaký efekt?
Nový komentář
Komentáře
taky jezdíme do solné
lilithheta — #6 jak kde, naše obsluha se většinou při objednávání ptá, zda si přejeme být sami, či nám nevadí společnost a za druhé si sníme vybrat, zda chceme světlo, či obvyklou tmu
Já osobně jsem ještě nebyla. Mamka tam byla jednou s kamarádkou, holky se těšily jak si porelaxují. Bohužel si to časově dost špatně naplánovaly. Dalšími návštěvníky totiž byla jedna třída z MŠ. Takže máti sezení, nebo spíše ležení, předčasně ukončila a prý tam už příště nevkročí
Já bych se bála, že by mě to tam přestalo po pár minutách bavit - číst se tam asi nedá.
ještě jsem v solné jeskyni nebyla,ale hodlám to napravit..
Byla jsem tam jednou a a krásně a ihned jsem tam usnula. Příjemný šlofíček.
já tam chodím s dětmi (menší má sníženou imunitu a věčně nemocné průdušky). Vstup mě stojí 150 Kč a děti zdarma, takže pojišťovna nám přispívá 500 na osobu a můžeme jít tak 12x, protože přispívá stejným dílem i na děti. Je to tam fajn, hlavně když je venku hnusně. Teď jak je venku krásně, tak se nám v jeskyni tvrdnout nechce
, raději si frkneme do skutečných
.
Jojo, manžel tam chodí s dětmi a je to super.
Mám sníženou funkci štítné žlázy, proto jsem začala navštěvovat solnou jeskyni.Nejenom, že se tam cítím báječně, zpravidla ihned usínám jako špalek (jinak trpím nespavostí!!), ale mám i mnohem lepší krevní testy.Mohu jen doporučit.