V ČR dochází v důsledku velkého zadlužení občanů k stále častějším exekucím. V minulém roce soudy nařídily neuvěřitelných 428 tisíc exekučních řízení.

 

Nejčastějším důvodem k exekuci jsou podle Exekutorské komory malé pohledávky. Ty vznikají z nedoplatků u zdravotních pojišťoven, mobilních operátorů, plynárenských a energetických dodavatelů. Oproti předminulému roku je nárůst nepopulárních opatření o 40 %. „Počet exekucí bude určitě i nadále stoupat,“ říká prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický.

 

Exekuce je strašák neplatičůKritická situace se týká především nízkorozpočtových rodin, ale život znepříjemňují exekuce všem. Někteří dlužníci si jistě za svou nezodpovědnost musí nést následky. Často však dochází ke sporným případům, kdy i přes dohledatelné pochybení, kdy nesrovnalostmi v záznamech a špatnou komunikací ze strany exekutorského úřadu dochází u lidí k velkým finančním ztrátám.

 

Exekutorský úřad pochopitelně nemá sám od sebe chuť jednotlivé kauzy občanů řešit, protože i jemu narůstají tučné zisky z prodlení. Proto nezbývá než doporučit být v jednání s exekutory důslední a nenechat se odbýt.

 

Celkový trend zadlužení je o to vážnější, že banky poskytují úvěry lidem, kteří z nich kryjí předchozí dluhy, a tak to jde stále dokola. Situace je pro takové rodiny bez východiska a zadlužení jejich zásadním problémem.

 

Setkaly jste se ve svém životě s exekutory? Jak podle vás pracuje exekutorský úřad? Je nějaká cesta ven z kolotoče půjček pro zadlužené lidi?

Reklama