O Španělech se tvrdí, že jsou to takoví pohodáři, co mají na všechno čas a ve všem (promiňte mi to slovo) bordel. Mohu-li soudit ze své zkušenosti z ostrova Tenerife, jsem z tohoto rčení trochu v rozpacích. Pohodáři Španělé bezesporu jsou, ale s tím nepořádkem už to není tak žhavé...

Na Tenerife mě šokovalo hned několik věcí, které bych šmahem zavedl i u nás. To prostě jen stojíte, kroutíte hlavou a říkáte si: „Proč je kolem toho u nás takový humbuk, když to jinde jde bez problémů?“

Šok první: Větrné elektrárny

elektrárny - vítr

Ve Španělsku nikdo neřeší, jestli větrné elektrárny hyzdí vzhled krajiny - anebo jestli řeší, tak ve prospěch těchto elektráren. Najdete je prakticky všude, kde zrovna není přírodní rezervace, stojí zkrátka poblíž skoro každé vísky. Jejich mlýny vesele rotují v dlouhých řadách a nikomu to nevadí, dokonce mi nepřijde, že by to působilo nějak neesteticky - to bych tedy řekl, že chladicí věže Dukovan čnějící do krajiny na kilometry daleko, vypadají o dost deb... ehm... nevzhledněji.

Šok druhý: Dvojí ceny

pyramida na Tenerife

„Seš cizinec - máš automaticky přirážku.“ Tím je vlastně řečeno vše. Dvojí ceny vstupného jsou na Tenerife docela běžné. Cizinci platí o třetinu až polovinu více než rezidenti - pohoda, ne? Osobně mi tenhle přístup přijde správný. Proč bych měl, jako člověk, který v zemi žije a pracuje, platí zde daně, platit stejné vstupné třeba do zoo nebo na pyramidy jako člověk, který sem přijede jen jednou na dovolenou. A že jsou to pálky, to naše pražská zoo (ač podle hodnocení jedna z nejlepších na světě) je v porovnání s cenou vstupenky do té kanárské jen chudým příbuzným. Proč jsme u nás na ty turisty tak hodní?

Šok třetí: Architektura

opera, santa cruz de tenerife

Jsem zastáncem smělých architektonických projektů. Když jsem spatřil operu v Santa Cruz de Tenerife, mé srdce zaplesalo. Takové turistické lákadlo! A u nás se přeme o to, jestli náhodou chobotnice nebude rušit panorama přes kilometr vzdálených Hradčan, přitom ale nikdo neřeší, že zpoza panoramatu Vyšehradu vykukují pankrácké věže... bohové, my jsme vážně Kocourkov.

Šok čtvrtý: Černý písek nešpiní

atlantik

Tenhle šok je pouze místní a pro mnohé asi nejméně šokující, mě to ale překvapilo - totiž, že černý sopečný písek na Tenerife nešpiní. Černé pláže jsou působivé, řekl bych, že daleko působivější než občasné navezené pláže z normálního písku, které jsou zde hlavně pro turisty. Poučení? Když něco vypadá jako rozemleté uhlí, tak to neznamená, že od toho budete černí jako čínská prasátka.

Šok pátý: Banány pod dekou

banánovník

Když jsme klesali s letadlem na přistání, nemohli jsme si nevšimnout látkových obdélníků. Původně jsme si mysleli, že jde o nějaké specifické haly, ale na to jich bylo po ostrově rozeseto příliš velké množství. Po čase jsme zjistili, že se uvnitř pěstují banány. Slečna na informacích nám řekla, že je tak místní chrání proti škůdcům. No jasně! Panečku, jak jednoduše se lze obejít bez postřiků, prostě na pole natáhnete prodyšnou plachtu a je to... šlo by tohle i v našich podmínkách? Kdo ví, ale řešení je to přinejmenším zajímavé.

Šokovalo vás někdy něco na vašich cestách? Co v zahraničí dělají, podle vás, lépe?


Na Tenerife, Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast - cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420/221969224 nebo +420/221969234, mobilní operátor 602313049, fax 224946391 nebo 224948025.

Reklama