Bytem se rozléhá dunivý rachot kulometných bicích, drsné kytarové zvuky a záhrobní řev zombies. Nervový systém na pokraji kolapsu a v tváři děs a hrůza. Že by přišel konec světa? Ne, to jen dcera holduje „smrtícímu kovu“.

 

Už jste někdy potkali člověka celého v černém – vysoké boty, kožené kalhoty s patronovým pásem, tričko s obludným výjevem, kožená bunda a vlasy do půl pasu? Pak jste se pravděpodobně setkali s příznivcem extrémní odrůdy tvrdé muziky, který znalci nazývají death metal.

 

Co je to proboha?!

Tenhle hudební žánr se od doby svého vzniku v polovině 80. let stal doslova kultem dekadence a jeho atributy tomu jasně nasvědčují. Kromě poměrně nelehko definovatelných a těžko stravitelných muzikálních postupů, vyznačujících se údernou rytmikou, podladěným kytarovým zvukem a zvířecím vokálem má death metal zcela jasné aspekty i z hlediska textové náplně.

Některé z názvů kapel:

Dark Tranquillity – Temný klid

Suffocation – Udušení

Morbid Angel – Morbidní Anděl

Deicide – Bohovražda

Cannibal Corpse – Lidožravá mrtvola

Napalm Death – Napalmová Smrt

Pestilence – Morová rána

Obituary – Parte

Carcass – Mršina

Arch Enemy – Úhlavní Nepřítel

Grave – Hrob

In Flames – V Plamenech

Sadist – Surovec

Autopsy – Pitva

Edge of Sanity – Hranice šílenství

Septic Flesh – Shnilé Maso

 

Tvorba jednotlivých kapel je ovlivňovaná dalšími žánry a podle toho se i tvoří podstyly. Rejstřík je široký od melodických záležitostí, přes přímočaré a brutální projekty, až po komplikované kompozice progresivních spolků, získávajících ocenění kritiků za muzikantskou zručnost.

 

Zazpívejte si o porcování mrtvol

 

Témata textů jsou kapitolou samou pro sebe. Od temně laděného, společensky kritického filosofování, které je vlastně ještě tím nejveselejším, se dostaneme k chorobným výjevům hřbitovního šílenství, podivným praktikám deviantních patologů, fantaziím plným krve, násilí a podlé zvrácenosti. V neposlední řadě se v textech objevují protináboženské motivy, satanismus, černá magie a oslavy zla. Proto obaly alb často zdobí upozornění „explicit lyrics" (nevhodné texty).

 

Chorobné přebaly CD

 

Aby byla umělecká stránka projevu dostatečná, nemůže zůstat pozadu ani výtvarné zpracování, posuďte sami:


Cannibal Corpse

Carcass

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Vader

Skinless

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Móda


Zatímco v minulosti byly velmi oblíbené pocvokované džínové bundy s nášivkami a třeba upnuté černé kalhoty (protože navíc kromě trička z Polska nebylo nic k sehnání), dnes obchodníci myslí i na stylovost všech metalových fanoušků. Nejrůznější oděvy s lebkami, pentagramy, včetně motivů alb oblíbených hudebníků, není žádný problém koupit. Internet navíc umožňuje nakupovat originální merchandising přímo od kapel. Jako doplňky se nejčastěji používají řetězy, pyramidy, obrácené kříže a černomagické okultní symboly.

Radost pohledět

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 


Návštěva ze záhrobí?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A tady se můžete podívat na nějaké stylové klipy:

 

Morbid Angel: God of Emptiness

 

Dismember: Soon to be Dead

Cannibal Corpse: Hammer Smashed Face

Cannibal Corpse z Buffala se objevili i ve Zvířecím detektivovi s Jimem Carreym v hlavní roli:


Zaujal vás death metal? Znáte někoho, kdo takovou hudbu poslouchá? Co si o něm myslíte? Nezajedete v létě na nějaký death metalový festival?

Reklama