Změna sociálního zákona je v České republice takový evergreen. Ta poslední, s celkem dobrou myšlenkou, ale tragickým provedením, zničila řadu organizací, zabývajících se sociálními službami. Že zákon má v praxi své „chybičky“, pochopili konečně i politici. A tak ho chtějí změnit. Snaha sice chvályhodná, ale trochu připomínající úsilí lékaře, který zjistil, že amputace nohou jeho pacienta nezachránila, a tak se rozhodl přišít mu dvě ruce navíc. Dvakrát měř, jednou řež očividně v legislativě neplatí.

A v čem že je problém? Dobrá myšlenka spočívala v tom, že by peníze na péči měli dostat sami postižení a pak si vybrat, jaké služby zaplatí. Chybička se ovšem vloudila. Na základě tohoto rozhodnutí byly výrazně sníženy dotace pro příspěvkové a neziskové organizace. Peníze za služby jim měli zaplatit sami postižení. Jenže vyřízení příspěvku někdy trvá i několik měsíců. A například řada seniorů se do žádné kategorie žadatelů nevešla, i když potřebují péči. A tak nemálo neziskových a příspěvkových organizací ukončilo svou činnost. Teď už někteří postižení své peníze mají. Nemají je ovšem komu zaplatit.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas volá po změně zákona. Navrhuje například vyplácení příspěvků v poukázkách, aby je postižení „nezneužívali“ na jiné účely. Předseda rady postižených Václav Krása nesouhlasí. Poukázky by zkomplikovaly vyplácení částky rodině, pečující o postiženého, což je jedna z možností, které nový zákon přinesl a která se jako jedna z mála projevila jako pozitivní. Krása naopak požaduje snížení dolní hranice příspěvku a jeho přiznání více lidem, zvýšení hranice horní a pevný ceník sociálních služeb.

Co si o změnách sociálního zákona myslíte? Dotkly se vás nějak? Nebo vašich blízkých? A co si myslíte o způsobu, jakým jsou v Čechách měněny zákony? Budou navrhované změny k užitku? Jste pro poukázky?

Reklama