Otázka, zda budou Vánoce na sněhu, patří podle meteorologa Vladimíra Vondráčka spolu s těmi - jak tuhá bude zima či jak horké bude léto, k těm, kterými lidé trápí odborníky nejčastěji, a chtějí znát stoprocentně správnou odpověď s velkým předstihem. Moderní meteorologové si přitom troufnou zodpovědně vydat předpovědi maximálně na deset dní dopředu. Dlouhodobé předpovědi jsou velmi nespolehlivé a zkušení počasáři si nechtějí kazit reputaci hrubým odhadem.

Naši předkové si s odhadem počasí hlavu sice lámali, ovšem  spoléhali se hlavně na své pozorovatelské schopnosti. Jejich pozorování se nám dochovala v podobě pranostik. Samy o sobě jsou velmi staré a známe jich opravdu dost. Nejstarší pocházejí ze Středomoří, kde se kvůli podmínkám vhodným pro plavbu pro moři zajímali tamní obyvatelé o povětrnostní podmínky velmi intenzivně. Samozřejmě na počasí byli ale závislí především zemědělci všude na světě. Touha pochopit nepochopitelné a dát tomu nějaký řád vedla i k tvorbě pranostik. Samotné slovo pranostika se vykládá zhruba ve smyslu - lidová předpověď vzniklá na základě zkušenosti.

Pojďme se tedy podívat na ty, podle kterých bychom mohli zjistit, co nás podle nich čeká v nejbližších dnech. Je-li Kateřina naškrobená, je Baruška ucouraná – tak tohle nám asi hlavu nezamotá. V překladu: pokud 25. listopadu mrzne, 4. prosince přijde obleva. A letos se to splnilo stoprocentně, na Barboru se letos rtuť teploměru vyšplhala někde až na sedm stupňů.

Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší. Tahle pranostika pochází z Chodska a vlastně říká, že v takový rok přijde jaro později, a je docela logická, protože déšť na Mikuláše signalizuje opožděný nástup zimy. Lucie noci upije a dni nepřidá – tahle pranostika patří mezi tzv. astronomické paradoxy, a jak asi tušíte, vyplývá z rozdílu mezi občanským dnem podle našich hodinek a pravým slunečním dnem.

Poslední dvě se týkají přímo Vánoc: „Když Kateřina po ledě už chodívá, Eva potom blátem oplývá...“, další říká něco velmi podobného „Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí Svatý Štěpán po blátě“.Tak to asi není těžké uhodnout, co se za nimi skrývá, když je na den sv. Kateřiny mráz, budou Vánoce na blátě, a nutno dodat, že na letošní kateřinský svátek (25. 11.) opravdu mrzlo…

Meteorolog Jan Horák ke spolehlivosti pranostik říká: "O některých můžeme říci, že docela fungují. Jsou to ty, které se týkají nějakého kratšího, navazujícího období - třeba Martin na bílém koni, Medardova kápě nebo právě ty spojené s vánoční oblevou." "Pranostiky jsou podle mého názoru spolehlivé tak na padesát procent," dodává dr. Vladimír Vondráček. Takže záleží jen na vás, zda si počtete v pranostikách, nebo vyčkáte odborné meteorologické předpovědi.

Zdroj: Jan Munzar: Medardova kápě - pranostika očima meteorologa  

Reklama