Hashtag #CancelNetflix (#ZrušteNetflix) sdílelo na twitteru kvůli franckouzské komedii Cuties (Kočičky) přes 200 tisíc lidí, napsala v pátek agentura AFP.

Sexualizace dětských těl přitom probíhá téměř každý den před našimi zraky, aniž by na ni společnost ukazovala prstem. Počínaje dětskými vystoupeními právě zmíněného moderního tance či mažoretkami, kdy silně nalíčené dívky v krátkých minisukýnkách předvádí po desítky let své taneční nadání před zraky nejen pyšných maminek. A konče například bizarním girl bandem Lollipopzz složeným z dívek pod patnáct let, jež v klipu řídí v outfitech ala lolita dokonce automobil.

Dalo by se říci, že vše z toho podporuje v dívkách potřebu předčasně ukončovat dětství. Jenže to má háček. Už v roce 1955 napsal Nabokov román Lolita, ve které dochází ke vztahu dospělého muže s nezletilou dívkou. Holčičky se nestaly divokými ze dne na den. Rozhodně ale v důsledku přístupných porno platforem i nátlaku společnosti přibývá případů, kdy jedenáctileté dívky raději oblékají crop topy než šaty pod kolena, chtějí diskotéku, místo školního vyučování a mluví o sexu raději než o ponících.

Snímek Cuties sice odráží realitu dnešní doby, ale i přesto otevírá debatu, proč by se takové filmy měly dále produkovat. Konstruktivní úvaha o zdánlivém ponaučení, které má prý z filmu plynout, se vypaří jako pára nad hrncem, vzpomeneme-li si na drama s názvem Třináctka z roku 2003. I přes to, že myšlenkou děje je odstrašit dívky od toho, aby propadaly drogám, ve výsledku každá divačka po zhlédnutí chtěla co nejrychleji piercing v jazyku a pupíku, proklatě nízké bokovky a především vyzkoušet alkohol a možná i nějaké ty drogy.

V lidech by se navíc, a o to protestujícím jde především, neměla podporovat představa, že jsou dětská těla sexuálními objekty. Herečky ztvárňující role v Cuties jsou jen další z řady snaživých dívek, které chtějí uspět v nelehkém světě filmu. Je ale pravda, že pohyby a erotické sahání si prstem do pusy v rámci choreografie diváky bez deviací rozesmutňuje. K pozastevení je tedy i výběr protagonistek, protože role mohly s přehledem zastát zletilé herečky, v dnešní době není problém najít takové, jež působí jako nezletilé. Pokud však chceme změnu, je potřeba vrátit se v čase a vystoupit z uzavřeného kruhu již zhýralé společnosti. Na jedné straně je totiž snímek, který ukazuje tančící spoře oděné jedenáctileté dívky, na straně druhé optika, se kterou jedinec snímek sleduje.

Reklama