Snídaně je to, co nás nastartuje. Většina z nás snídá ještě doma, než odejde do práce, mají takový zažitý rituál. Pro jiné je ale snídaně v poklusu nebo až v klidu v práci. Někteří dokonce snídani odmítají a přijde jim zbytečná. Jak to tedy s významem snídaně je? V rámci spolupráce s nutricionistkou Karolínou Hlavatou jsme se vrátili k jednomu velmi zajímavému rozhovoru, který nám Karolína poskytla.

Karolíno, proč je pro naše tělo tolik důležité, abychom se ráno nasnídali?
Snídaně představuje start do nového dne a do značné míry také rozhoduje o tom, jak bude úspěšný. Snídaně slouží k doplnění energie po celonočním lačnění, takže ti, kteří nesnídají, „jedou dopoledne na rezervy“. Je prokázáno, že pravidelný jídelní režim je spojen s menším rizikem přejídání v průběhu dne, a tedy i menší pravděpodobností vzniku nadváhy a obezity. Rovněž zlepšuje koncentraci, výkonnost a ve svém důsledku i studijní nebo pracovní výkony. Bez pravidelné snídaně také nebudete mít správně nastartovaný metabolismus.

BeBe

Proč je dobré mít správně „nastartovaný metabolismus“ a co si pod tím máme představit?
Správně nastartovaný metabolismus můžeme přirovnat k automobilu, o který dobře pečujeme, dáváme mu kvalitní benzín a ten správný olej.

Co ale dělat, když ráno prostě nemáme hlad?
Rozhodně spíše než si říci „nemám hlad, tak snídat nebudu“ je dobré se pomalu začít „učit“ snídat. V praxi to znamená vstát o chvilku dřív a udělat si na snídani čas. Pro začátek stačí sníst pár lžiček jogurtu, sousto pečiva nebo kousek ovoce a postupně přidávat na velikosti porce. Častou příčinou, proč lidé nesnídají, je také večerní přejídání, takže řešením je i omezení jídla večer. Pokud nic z uvedeného nepomůže, najezte se při první možné příležitosti.

Jak dlouho po probuzení bychom měli snídat?
Nejlépe do hodiny. Tělo totiž potřebuje doplnit energii.

Co byste vzkázala všem hříšníkům, kteří stále nepovažují snídani za důležitou součást denního jídelníčku?
Že dělají chybu, protože již naši předkové měli skvělé pořekadlo - snídej sám, obědvej s přítelem a večeři nechej nepříteli. A jak známo, v těchto pořekadlech je mnoho moudrosti.

Na otázky nám odpověděla nutricionistka Karolína Hlavatá

Víte, žesnídaně je jedno z nejdůležitějších jídel dne? Měla by poskytnout 20-25% celkového denního příjmu energie. Kompletní a vyvážená snídaně by měla obsahovat – výrobky z cereálií (jako například chléb, cereálie, nebo snídaňové sušenky), mléčný výrobek (jako například jogurt, mléko, čerstvý sýr) a porci ovoce nebo syrovou zeleninu. Důležité je také po nočním spánku nezapomenout na doplnění tekutin pro hydrataci. Jako nápoj si dejte třeba vodu, kávu nebo čaj.

Naším tipem pro vyváženou snídani jsou novinky, křupavé sušenky BeBe Dobré ráno Mazané

BeBe Dobré ráno Mazané, to jsou sušenky s tenkou vrstvou lahodného krému, který je buď kakaový s oříšky, anebo mléčný s příchutí medu. Křupavé sušenky BeBe Dobré ráno Mazané byly speciálně vyvinuty jako součást vyvážené snídaně, protože jsou vyrobeny z 5 vybraných druhů obilovin a obsahují minimálně 26 procent celozrnných cereálií. Dále mají vysoký obsah vlákniny, vitaminů B1, E, hořčíku a železa.

BeBe

Snídejte s novými sušenkami mazaně a připravte si k nim ještě kousek ovoce, mléčný výrobek, neslazený nápoj a vyváženou snídani máte na světě. Také už nemusíte bojovat se zdlouhavým mazáním chleba či toastu, které mají ještě navíc tendenci vždy spadnout namazanou stranou na podlahu.

BeBe Dobré ráno Mazané 50 g: Skvělá snídaně pro všechny, kteří si chtějí užít příjemné ráno a ještě si vychutnat vyváženou snídani. Vybrat si můžete ze dvou příchutí: kakaové s lískovými oříšky nebo mléčné s příchutí medu. Doporučená cena: 10,90 Kč.

Buďte mazané a začněte své ráno ráno s nejmazanějšími sušenkami od BeBe Dobré ráno, u kterých byl v rámci vyvážené snídaně prokázán účinek postupného a pomalého uvolňování sacharidů po dobu 4 hodin. BeBe Dobré ráno. Energie na celé dopoledne!

Více na www.HnutiZaDobrouSnidani.cz.

Reklama