Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři nech nepříteli. Určitě znáte toto pořekadlo. Souhlasíte s ním? Já do jisté míry ano, snídaně je základ a člověk by ji v zájmu svého zdraví neměl vynechat, ale jak to udělat?

breakfast

Snídat se musí. To se lehko řekne a hůře provádí. Spousta lidí vstává tak brzy, že na jídlo nemá ani pomyšlení. Pak něco rychle zhltne v práci, když už se žaludek hlásí o slovo. Ale nad tímto způsobem by asi nutriční poradci kroutili hlavami.

Já mám nejlepší snahu snídat, ale prostě nestíhám. Ne že bych vstávala zas tak brzy, kolem sedmé, ale než se osprchuji, vyčistím zuby, obléknu, namaluju, vypiju ranní čaj, uběhne nejméně půl hodina, pak rychle se psem a na autobus. Do dvaceti minut do sebe první jídlo prostě nedostanu, kdybych se rozkrájela.

Proč zrovna dvacet minut? Už jsem se několikrát setkala s názorem, že první jídlo by měl člověk pozřít do dvaceti minut od probuzení, aby správně nastartoval metabolismus. Někde připouští maximálně hodinu, pozdější snídaně už vlastně nemá význam, protože tělo už začíná ukládat do zásob, jako byste nejedli nic.  

Tak se v tom vyznejte. Nebýt těch moudrých nutrologických (s prominutím) pindů, žila bych v příjemné blaženosti, že pro své tělo dělám maximum, protože každý den poctivě snídám.

Nejvíc si užíváme snídani o víkendech. Pěkně v klidu si připravíme stůl a naneseme všelijaké dobroty. Čaj, různé druhy sýrů, slaninu nebo šunku, zeleninu a křupavé pečivo z trouby. Závěrečný krajíček je vždycky na sladko. Med nebo marmeláda. A pak pěkně v klidu kávičku.

Už se těším, až si ji budeme moct dávat venku na zápraží.

  • Jak vypadá vaše snídaně, milé ženy-in?
  • Snídáte každý den? Co obvykle nejraději snídáte?
  • Máte nějaký snídaňový rituál?
  • Jak by podle vás měla vypadat ideální snídaně?
  • Kdy jste se naposledy přiblížila tomuto ideálu?
  • Snídáte spíš dietně, nebo vydatně.
  • Nebo snad nesnídáte vůbec? Z jakého důvodu?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat hned trojitý dárek. Knihu O kávě, a dva balíčky vakuované kávy Douwe Egberts

 

cena 

Přečtěte si dnešní recept na vydatnou víkendovou snídani od Elly a nechte si inspirovat:

Hamekins - ignorujte vaječnou krizi

Související články v dnešním vydání:

Reklama