HELSINKY - Přísloví, že snídat máme sami a vydatně, platí dokonce ještě víc než se myslelo.
Ti, kdo na snídani nemají čas a prostě ji vynechají, by se měli zamyslet nad svým životním stylem. Jsou totiž tlustší a vedou si v životě hůř, než ti, kdo ráno snídají.

Finští výzkumníci přišli na to, že lidé, jejichž žaludek nezná snídani jak je rok dlouhý, více kouří, pijí více alkoholu a méně cvičí.

"Je zřejmé, že jedinci, kteří vynechávají snídani, se všeobecně méně starají o své zdraví," řekla Anna Rahkonenová, která projekt na Helsinské univerzitě vedla.
A má to své následky.
Ti, kdo nesnídají, třeba i kvůli štíhlé lini, jsou tlustší, protože se během poledne uchylují k nezdravým svačinám, jako jsou třeba sendviče či sladké tyčinky. Těmi si doplňují energii, již tělo nedostalo ráno.

Výzkum mezi 5 500 dospívajícími Finy a jejich rodiči také ukázal, že u lidí, kteří nesnídají, je pravděpodobnější, že dosáhnou nižšího vzdělání, takže si v produktivním věku hůře shánějí práci. I toto spojení má logiku.
"Děti, které snídají, mají více energie, a tím se vylepšuje schopnost jejich koncentrace při školní výuce," vysvětlila Rahkonenová fakt, proč snídající děti to dotáhnou v životě dál.  

       
Reklama