snidaně

Energie je základní potřebou našeho těla. Bez ní bychom nemohli fungovat. Energii získáváme z potravin, které konzumujeme. Ideálním stavem je situace, kdy je příjem a výdej energie vyrovnaný. Laicky řečeno energii, kterou za den získáme, stihneme spotřebovat. Někdy se ale stává, že energie máme nadbytek, nebo naopak jí máme málo. Jedním ze základních pravidel zdravé výživy je energeticky vyvážená snídaně. Je důležitá pro dobrou fyzickou i duševní kondici po celé dopoledne.

Jak by měla vypadat správná snídaně?

Měly by v ní být zastoupeny tři skupiny potravin a v neposlední řadě dostatek tekutin:

  • obiloviny – zdroj sacharidů, které dodávají energii a nerozpustnou vlákninu
  • ovoce nebo zelenina – zdroj vitaminů, minerálních látek a vlákniny
  • mléčný výrobek – zdroj bílkovin a vápníku
  • tekutina – důležitá pro hydrataci organismu

Obiloviny najdeme nejen v pečivu, ale také třeba v sušenkách. Proto je sušenka – zejména celozrnná – dobrou volbou ke snídani. Většině lidí chutná a chuť je často rozhodujícím faktorem při volbě, zda se nasnídat, nebo ne. Sušenky vhodné k snídani by měly mít vysoký obsah pomalu uvolňovaných sacharidů, abychom je vstřebávali pozvolna. Odborníci se přiklánějí k názoru, že dobrou snídaní je jídlo bohaté na složené sacharidy – tzv. polysacharidy. Taková snídaně nám dodá energii a potlačí únavu.

Snídaně by měla obsahovat 20 % celkové denní přijímané energie. Pokud si tedy dáme ke snídani jeden bílý jogurt, který by měl tvořit zmíněných 20 %, dostaneme se za den na hodnotu 2000 kJ, což není ani třetina energie, kterou bychom přijímali, pokud bychom chtěli hubnout půl kila týdně. Takováto snídaně je zcela nedostačující.

Zdravé stravování a energetický příjem

Optimální energetický příjem je u každého člověka jiný. Množství jídla, které je vhodné konzumovat během dne, záleží nejen na hmotnosti, na pohlaví, ale i na metabolismu každého člověka a jeho tělesné aktivitě při práci i ve volném čase. Rozmezí optimálního energetického příjmu na den se pohybuje od 2 200 kcal  resp. 9 240 kJ (pro ženy od 19–59 let ) do 2 400 kcal resp. 10 080 kJ (pro muže od 19–59 let). Pro ženy a muže starší 60 let je optimální energetický příjem 2 000 kcal resp. 8 400 kJ.

Jídelníček každého člověka by měl obsahovat různé kombinace druhů potravin, aby jeho tělo dostalo všechny potřebné látky, které ke správnému fungování potřebuje. Vyvážený jídelníček by měl obsahovat hodně zeleniny, ovoce, a naopak co nejméně sladkostí  a tuků. Člověk by měl konzumovat především potraviny energeticky méně vydatné, zato však biologicky cenné, samozřejmě také záleží na tělesné aktivitě.

Slovník pojmů

Glykemický index

foodGlykemický index (GI) je systém, který indikuje, jak rychle určité potraviny vyvolají zvýšení hladiny cukru v krvi. Potraviny s vysokým glykemickým indexem způsobují rychlý nárůst (a následně rychlý pokles), zatímco potraviny s nízkým indexem vedou k pozvolnému nárůstu. Glykemický index může mít hodnotu od 0 do 100, přičemž jako kontrolní bod se používá čistá glukóza ve své maximální hodnotě 100. Například: banán má glykemický index 62, což znamená, že banán zvýší hladinu cukru v krvi ze 62 % oproti čisté glukóze. Potraviny pod hodnotou indexu 55 jsou klasifikovány jako potraviny s nízkým glykemickým indexem, potraviny v rozmezí 55 až 70 jsou potraviny se středním glykemickým indexem a nad 70 jsou považovány za potraviny s vysokým indexem. Potraviny s nízkým GI pomáhají omezovat chuť k jídlu tím, že vytvářejí pocit sytosti delší dobu po jídle, což je dobré nejen pro regulaci váhy.

Dobrým příkladem potraviny s nízkým glykemickým indexem může být např. sušenka BeBe Dobré ráno, protože sacharidy, které jsou v ní obsažené, se pozvolna uvolňují a vstřebávají, takže nám dodají energii na celé dopoledne.

Máme pro vás tip. Vyzkoušejte BeBe Dobré ráno s jahodovým jogurtem. Unikátní na novém BeBe Dobré ráno s jogurtem je to, že obsahuje jogurt s živými jogurtovými kulturami a jeho část tvoří opravdové jahody! Jahodový jogurt je na trhu mezi jogurty právě ten nejoblíbenější. Právě tato unikátní kombinace jahodového jogurtu a celozrnné sušenky, vám dodá potřebnou vlákninu, vitaminy a minerály.