Energie je základní potřebou našeho těla. Bez ní bychom nemohli fungovat. Energii získáváme z potravin, které konzumujeme. Ideálním stavem je situace, kdy je příjem a výdej energie vyrovnaný. Laicky řečeno energii, kterou za den získáme, stihneme spotřebovat.

Někdy se ale stává, že energie máme nadbytek nebo naopak jí máme málo. Jedním ze základních pravidel zdravé výživy je energeticky vyvážená snídaně. Je důležitá pro dobrou fyzickou i duševní kondici po celé dopoledne.

Jak by měla vypadat správná snídaně?

Měly by v ní být zastoupeny tři skupiny potravin a v neposlední řadě dostatek tekutin:

  • obiloviny – zdroj sacharidů, které dodávají energii a nerozpustnou vlákninu
  • ovoce nebo zelenina – zdroj vitaminů, minerálních látek a vlákniny
  • mléčný výrobek – zdroj bílkovin a vápníku
  • tekutina – důležitá pro hydrataci organismu

bebeObiloviny najdeme nejen v pečivu, ale také třeba v sušenkách. Proto je sušenka – zejména celozrnná – dobrou volbou ke snídani. Většině lidí chutná a chuť je často rozhodujícím faktorem při volbě, zda se nasnídat nebo ne. Sušenky vhodné k snídani by měly mít vysoký obsah pomalu uvolňovaných sacharidů, abychom je vstřebávali pozvolna. Odborníci se přiklánějí k názoru, že dobrou snídaní je jídlo bohaté na složené sacharidy – tzv. polysacharidy. Taková snídaně nám dodá energii a potlačí únavu.

Snídaně by měla obsahovat 20-25% celkové denní přijímané energie. Pokud si tedy dáme ke snídani jeden bílý jogurt, který by měl tvořit zmíněných 20%, dostaneme se za den na hodnotu 2000 kJ. To není ani třetina energie, kterou bychom přijímali, pokud bychom chtěli hubnout půl kila týdně. Takováto snídaně je tedy zcela nedostačující.

Zdravé stravování a energetický příjem

Optimální energetický příjem je u každého člověka jiný. Množství jídla, které je vhodné konzumovat během dne, záleží nejen na hmotnosti, na pohlaví, ale i na metabolismu každého člověka a jeho tělesné aktivitě při práci i ve volném čase. Rozmezí optimálního energetického příjmu na den se pohybuje od 2 000 kcal  resp. 8 370 kJ (pro ženy od 19 – 59 let ) do 2 400 kcal resp. 10 080 kJ (pro muže od 19 – 59 let). Pro ženy a muže starší 60 let je optimální energetický příjem 2 000 kcal resp. 8 400 kJ.

bebeJídelníček každého člověka by měl obsahovat různé kombinace druhů potravin, aby jeho tělo dostalo všechny potřebné látky, které ke správnému fungování potřebuje. Vyvážený jídelníček by měl obsahovat hodně zeleniny, ovoce a naopak, co nejméně sladkostí  a tuků. Člověk by měl konzumovat především potraviny energeticky méně vydatné, zato však biologicky cenné, samozřejmě také záleží na tělesné aktivitě.

Pomalé sacharidy

Podle glykemického indexu potraviny dělíme na:
Potraviny s vysokým GI
– obsahují tzv. rychlé sacharidy. Zvedají rychle hladinu krevního cukru, nejsou vhodné pro diabetiky (med, pivo, vařené brambory, čokoláda). Jsou rychlým

zdrojem energie, která však také rychle „subjektivně[h2]  vyprchá“, avšak při nedostatečné fyzické aktivitě se může ukládat v těle ve formě tuku.

Potraviny se středním GI (zvláště sladké ovoce)

Potraviny s nízkým GI – obsahují pomalé sacharidy, zvedají křivku krevního cukru pomalu a nacházejí uplatnění při redukčních dietách (tmavý chléb, většina zeleniny, oříšky). Protože se uvolňují postupně až několik hodin, jsou vhodné ve chvíli, kdy potřebujeme načerpat energii na delší časový úsek. Pomáhají omezovat chuť k jídlu tím, že vytvářejí pocit sytosti delší dobu po jídle, což je dobré nejen pro regulaci váhy. Dáte-li dlouhodobě přednost potravinám obsahujícím pomalé sacharidy, dosáhnete také zlepšení inzulinové citlivosti, snížení rizika kardiovaskulárních chorob,  snížení cholesterolu v krvi, zvýšení fyzické výkonnosti a lidé trpící cukrovkou 2. typu mohou očekávat zlepšení stavu.

Dobrým příkladem potraviny s nízkým glykemickým indexem může být např. sušenka BeBe Dobré ráno, protože sacharidy, které jsou v ní obsažené, se pozvolna uvolňují a vstřebávají, takže nám dodají energii na celé dopoledne.

Reklama