Snídaně je nezbytnou součástí zdravého jídelníčku. A i když odborníci stále upozorňují na její důležitost, průzkum v rodinách s dětmi potvrdil, že až 37 % dětí ve věku 2 až 7 let téměř vůbec nesnídá! Právě děti přitom ranní doplnění energie po nočním spánku nezbytně potřebují.

BrumíkAž 77 % rodičů si uvědomuje, že jsou pro jejich ratolesti vyvážené snídaně důležité. Přesto více než třetina dětí do 7 let nesnídá. Důvodem je pravděpodobně ranní stres, shon a nedostatek času. Odbornice na výživu Lucie Růžičková však upozorňuje: „Snídaně by měla pokrýt přibližně 20 až 25 % celkové denní potřeby energie. Děti, které nesnídají, se dopoledne hůře soustředí, bývají rozptýlené a nemají energii.“

Co by tedy nemělo chybět na dětském snídaňovém stole?
„Vyvážené snídaně by měly obsahovat celozrnné cereálie, bílkoviny, ovoce nebo zeleninu a nápoj. Bílkoviny, to jsou zejména mléčné výrobky jako tvaroh, jogurt, tvrdé sýry nebo vajíčka, případně kvalitní drůbeží šunka. Celozrnné cereálie mohou být například ve formě celozrnného pečiva, müsli nebo obilné kaše. Nezapomínejme na čerstvé ovoce nebo zeleninu a vhodný nápoj,“ radí Lucie Růžičková.

Co ale dělat, když děti zkrátka snídat odmítají?
„Pokud dítě nechce vůbec snídat, zkuste to postupně. Nejprve mu připravte teplý nápoj, pak přidávejte malé porce jídla a takto se časem propracujte k normálním porcím. Předškoláky můžete motivovat snídaňovým kalendářem, kam budou dostávat za odměnu razítka nebo nálepky,“
radí dětská psycholožka Renáta Faltýnová.

Brumík

BrumíkMalé děti milují hravou snídani. Zkuste třeba tu ve tvaru oblíbeného medvídka Brumíka, a uvidíte, že je nebude potřeba do snídaně nutit. Díky novému Brumíkovi, který je určený právě pro snídani, hravě zvládnete její přípravu, ranní shon i malé ospalce. Měkké piškotové pečivo s přídavkem celozrnné mouky a tvarohovo-ovocnou náplní doplněné jogurtem, kouskem ovoce a vhodným nápojem, například čajem, splňuje požadavky na chutnou, vyváženou a jednoduchou snídani. Oproti standardnímu Brumíkovi svačince je Brumík Snídaně o 50 % větší a obsahuje tvarohovo-ovocnou náplň.

Více informací najdete na stránkách BRUMÍKA

Reklama