Snídaně je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. I když odborníci stále upozorňují na její důležitost, průzkum v rodinách s dětmi potvrdil, že až 37 % dětí ve věku 2 až 7 let téměř vůbec nesnídá! Právě děti přitom ranní doplnění energie po nočním spánku nezbytně potřebují. Co tedy snídají naše děti? A snídají vůbec? Podle průzkumu mají české děti rády sladké snídaně – jogurty, sladké pečivo nebo různé cereálie s mlékem. Párky a chléb obalený ve vajíčku už naštěstí nejsou tak běžné, dnešní děti snídají mléčné produkty, müsli a oříšky a teplé snídaně. K tomu už jen šálek čaje nebo kakaa a vzhůru do školy a do školky!

České děti, které pravidelně snídají (63 %), mají nejraději mléčné produkty (25 %), ale i müsli s oříšky (17 %). Ovoce k snídani jí jen 4 % dětí. Děti samozřejmě preferují zejména sladké snídaně (39 %), slané snídaně vyhledává jen 12 % z nich. I když téměř polovina dětí pije k snídani čaj nebo mléko (22 %) a kakao (16 %), stále se najdou děti, které ráno nepijí nic (10 %).

Co naše děti nejčastěji snídají?

Brumík

Snídaně od tatínka?

Snídaně v českých rodinách připravují zejména maminky (81 %). Tatínkové se do přípravy ranního jídla vůbec nehrnou – jen 7 % z nich pravidelně pomáhá při jeho přípravě. Maminky si naopak neváhají přivstat, aby vše připravily a stihly se nasnídat. Příprava jim obvykle trvá maximálně 10 minut (45 %), za 5 minut to zvládne asi třetina maminek. Najdou se i děti (8 %), které si snídani zvládnou připravit samy, ale jsou to spíše dívky než chlapci.

Až 77 % rodičů si uvědomuje, že jsou pro děti zdravé a vyvážené snídaně důležité. Co by tedy nemělo chybět na dětském snídaňovém stole? „Vyvážené snídaně by měly obsahovat celozrnné cereálie, bílkoviny, ovoce nebo zeleninu a nápoj. Bílkoviny, to jsou zejména mléčné výrobky jako tvaroh, jogurt, tvrdé sýry nebo vajíčka, případně kvalitní drůbeží šunka. Celozrnné cereálie mohou být například ve formě celozrnného pečiva, müsli nebo obilné kaše. Nezapomínáme na čerstvé ovoce nebo zeleninu a vhodný nápoj. Doplnit tekutiny je vhodné neslazeným ovocným čajem, mlékem, vodou, zředěnou čerstvou ovocnou šťávou bez cukru nebo kvalitním ovocným džusem zředěným s vodou,“ říká odbornice na výživu Lucie Růžičková.

Snídaně bez stresu

BrumíkRána bývají často hektická, ale navzdory shonu se rodiče snaží, aby děti měly na snídani dostatek času. Pokud je to alespoň trochu možné, preferují společné snídaně, neboť jsou důležité i pro utužení rodinných vztahů.

Děti mají na snídani ve všední dny zhruba 5 až 10 minut. Je to málo, nebo dost na klidnou snídani? Dětská psycholožka Renáta Faltýnová radí: „Není jednoduché si každé ráno vyhradit čas na klidnou snídani. Hlavně u menších dětí a těch, které jdou do školky nebo do školy, musíte počítat s časovou rezervou. Děti si potřebují zvyknout na ranní procedury. Pokud dítě nemá problém s jídlem, může mu 10 minut stačit. Dětem, které jsou pomalejší a vybíravější, je potřeba dát více času a přizpůsobit jim množství jídla. Zaměřte se na menší, ale výživnější porce.“

Přemýšlíte nad tím, jak dětem vstávání zpříjemnit? Zkuste ráno začít písničkou, kterou pro malé ospalce připravil Brumík. Veselá písnička a krátká Brumíkova rozcvička jsou zaručeným receptem i na největší ospalce. Brumíkův raníček i s veselým videem najdete na www.brumik.cz/brumikuv-vstavacek/.

Ráno nemám hlad!

Maminky vědí, jak jsou vyvážené snídaně pro děti důležité. Přesto více než třetina dětí do 7 let nesnídá. Důvodem je pravděpodobně ranní stres, shon a nedostatek času. Odbornice na výživu upozorňuje: „Ne nadarmo se říká, že snídaně je základem dne. Měla by pokrýt přibližně 20 až 25 % celkové denní potřeby energie. Děti, které nesnídají, se dopoledne hůře soustředí, bývají rozptýlené a nemají energii.“

Některé děti však odmítají snídat. Co potom? „Pokud dítě nechce vůbec snídat, zkuste to postupně. Nejprve mu připravte teplý nápoj (kakao nebo čaj), pak postupně přidávejte malé porce jídla (kousek ovoce, pečiva), a takto se časem propracujte k normálním porcím. Předškoláky můžete motivovat snídaňovým kalendářem, kam budou dostávat za odměnu razítka nebo nálepky,“ radí dětská psycholožka Renáta Faltýnová.

Rychlá, chutná a vyvážená snídaně s Brumíkem

Na snídani s BeBe Brumíkem Snídaně se těší všechny děti i jejich maminky! Malé děti milují hravou snídani ve tvaru oblíbeného medvídka, takže je nebude potřeba do snídaně nutit. Maminky díky Brumíkovi hravě zvládnou přípravu snídaně, ranní shon i malé ospalce. Měkké piškotové pečivo s přídavkem celozrnné mouky a tvarohovo-ovocnou náplní doplněné jogurtem, kouskem ovoce a vhodným nápojem, například čajem, splňuje požadavky na chutnou, vyváženou a jednoduchou snídani.

Brumík Snídaně neobsahuje barviva ani konzervační látky. Oproti standardnímu Brumíkovi svačince je o 50 % větší a obsahuje tvarohovo-ovocnou náplň. Díky těmto atributům si jej spotřebitelé zvolili za nejlepší novinku v kategorii pečiva v programu Volba spotřebitelů 2012. Ochutnejte i vy nejlepší novinku roku 2012!

Reklama