Zdroj foto: Shutterstock/ sněženky
Sněženky jsou jedním z prvních symbolů jara. V České republice se setkáme jen se sněženkou podsněžníkem (Galanthus nivalis), která roste planě v listnatých lesích a parcích. Existuje však mnoho dalších druhů sněženek, které se liší velikostí, tvarem květu a dobou kvetení. Sněženky jsou chráněné rostliny a jejich sběr ve volné přírodě je zakázán a trestán pokutou. Pokud tedy toužíte po sněženkách vlastních, musíte si je koupit a vypěstovat.
Sněženky si lze na první pohled splést s bledulemi, ale existuje několik rozdílů, které vám je zaručeně pomohou odlišit. Sněženky mají obvykle jeden květ na stonku, zatímco bledule mají květy uspořádané v převislém květenství. Květy sněženek mají vnitřní a vnější okvětní lístky. Zatímco ty vnější jsou čistě bílé, vnitřní na sobě mají zelené skvrny. Květy bledulí jsou pak bílé s drobnými žlutými skvrnami na každém z lístků. Bledule jsou také o něco vyšší než sněženky a kvetou později, obvykle v březnu a dubnu.
Zdroj foto: Shutterstock/bledule
V závislosti na počasí sněženky kvetou od února do března. V tuto dobu jsou ozdobou zahrad i parků. Sněženky nás však svými květy potěší vždy jen krátce. Nemusíme však zoufat, brzy je nahradí například již zmíněné bledule, tulipány nebo třeba modřence.
Pokud chcete sněženky namnožit, není to žádná složitá práce. Nejjednodušší metodou je dělení trsů, které se provádí po odkvětu, když se nadzemní část rostliny začne zatahovat, ale stále je ještě zelená. Celou rostlinu opatrně vyjměte ze země a rozdělte se na menší trsy. Ty poté ihned zasaďte na nové stanoviště do hloubky asi 8 až 10 cm. Sněženky preferují polostinné stanoviště s humózní a vlhkou půdou.
Zdroj info: priroda.cz, nkz, zahradnickakucharka
Nový komentář
Komentáře
Hledala jsem na internetu bleduli. Zjistila jsem, že ta co je zde na obrázku, je asi bledule letní a ta se vyskytuje velice vzácně. Protože pokud jsem na zahrádkách viděla bleduli, tak jedině s jedním květem a to je bledule jarní.