621899c71a0e7obrazek.jpg

1. Skialpinismus

Vítězem loňské covidové a bezlanovkové zimy se stal skialpinismus, jeho obliba v posledních letech roste obrovsky. Svobodný pohyb v kopcích s lyžemi na nohou, s přáteli nebo sám, vzhůru po cestě, nebo dolů v nedotčeném prašanu, po cestách i volným terénem. Jen pořídit lyže s tuleními pásy, vylehčené lyžáky a můžete vyrazit. Už i v českých horách potkáváte víc a víc vyznavačů. Na pohodový výlet, extrémní výpravu (to už ovšem s lavinovým vybavením), ale i nadupaný závod. Skialpinisté se dokonce ukážou nově na příští zimní olympiádě na severu Itálie v roce 2026. Takže pro začátek vyberte vhodnou destinaci, vypůjčte si vybavení a zkuste to sami. Nebudete litovat.

Náš tip: Falkensteiner Hotel Schladming

Překvapte ve sjezdařské destinaci, dějišti nejproslulejšího večerního slalomu na světě, tím, že si nekoupíte skipas… a vydáte se nahoru pěkně po svých. Na recepci vám zajistí průvodce i mapy a o to víc si pak užijete spa i kuchyni.

621899e5d5048obrazek.jpg

2. Skiboby

Nebaví vás lyže ani snowboard, ale přesto byste rádi brázdili svahy? Zkuste zkrotit sněžného kozla neboli skiboby! Na podobné vychytávce se sice lidé proháněli po sjezdovkách v rakouském Tennengau už v roce 1949, ale běžně dostupnou atrakcí se nikdy nestala. Původní verze se jmenovala „Sitz Ski“, na dnešních mnohem modernějších karbonových dracích můžete bez problémů dosáhnout rychlosti přes 100 km/h, proto se tento sport doporučuje spíše zkušeným jezdcům a dospělým. Pokud si atypickou jízdu osvojíte, užijte si s touhle „hračkou“ spoustu zábavy. Češi z Deštného v Orlických horách nebo Rokytnice nad Jizerou získali na skibobu mnoho titulů mistrů světa.

Náš tip: Falkensteiner Hotel&Spa Carinzia

Poučit se u nejlepších, to funguje. V Nassfeldu se koná 20. března finále světového poháru, takže tady zaručeně neuděláte chybu. Ale předtím si nechte poradit a ukázat pár základních fíglů, sněžný kozel se totiž dokáže pěkně rozdivočit.

62189a1388f69obrazek.jpg

3. Saně

Ladovská zima se zasněženou vesnicí a sáňkujícími dětmi se už stává v tuzemských končinách spíše historickou atrakcí. I na saně se jezdí do pořádných hor. Jenže pustit to dolů ledovým toboganem jako olympionici nelze zcela pochopitelně z bezpečnostních důvodů. Ale v některých resortech si můžete vypůjčit sportovnější saně, nechat se vyvézt lanovkou a vydat se s nimi dolů po upravené cestě s hrazením v zatáčkách, s jistotou, že nesrazíte chodce. Některé takové dráhy mají až deset kilometrů a jízda je skutečným adrenalinovým dobrodružstvím. Nezapomeňte helmu, brýle, rukavice a pevně utažené, nejlépe vysoké boty!

Náš tip: Falkensteiner Hotel Kronplatz

Zkuste se vydat proti hlavnímu proudu i podruhé. I v jednom z nejlepších lyžařských areálů celého Jižního Tyrolska na severu Itálie se dá sáňkovat. Na jednu stranu to je Korer (směr k Riscone), na druhou Cianross (k San Vigiliu). Obě trasy jsou bezpečné i pro děti, žádný strach. A cestou domů si můžete dát Monte Cavallo ve Sterzingu, nejdelší v celých Alpách!

62189a393d086obrazek.jpg

4. Fatbike nebo snowbike

Někdy se názvem snowbike označuje fatbike, horské kolo s hodně tlustými pneumatikami, používané k jízdě po zasněžených cestách a pláních. Na tomhle kole totiž můžete jezdit kdykoliv a kdekoliv. Překonáte s ním prakticky jakýkoli terén i převýšení. Široké pláště pneumatik s nižším tlakem dovolují jízdu po sněhu, písku a hlíně i na náročných horských trasách. Však se první fatbiky rozjely v osmdesátých letech v pouštních písečných dunách, teprve potom na Aljašce na sněhu. Radost z jízdy na kole si tak můžete užívat i mimo klasickou sezonu. Zimní cyklistika na tomto stabilním terénním kole přináší v posledních letech úplně novou úroveň potěšení, jen nejezděte do upravených tras pro běžkaře, tam hrozí největší nebezpečí zdravotní újmy. Pokud chcete jízdu na tomto stále netradičním kole vyzkoušet, nemusíte ho hned kupovat. V horských střediscích si ho dokážete vypůjčit.

Náš tip: Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně

Relativně slušná nadmořská výška přes 600 metrů nad mořem, k tomu poloha návětrné západní strany Slavkovského lesa tady zaručují solidní sněhové podmínky srovnatelné s nedalekými Krušnými horami. Značené běžkařské okruhy mají až devadesát kilometrů, tak snad najdete i ty méně využívané, kam si troufnete na kole.

blobid0.png

5. Drift board

Lyže, sněžnice nebo prkno? Všechno dohromady! Driftovací prkna kombinují prvky sněžnic a turistických lyží do zcela nové možnosti pohybu po sněhu. Stejně jako sněžnice jsou prkna Drift dostatečně široká, aby se udržela na sněhu, ale speciální skluznice na spodní straně prken umožňují klouzat po sněhu dopředu a zároveň si zachovat přilnavost. Tento hybrid běžeckých lyží a sněžnic, který spatřil světlo světa a svahy hor díky úspěšné kampani na Kickstarteru, umožňuje maximální mobilitu mimo upravené sjezdovky. Nejenže se s ním zbavíte rozhodování, jestli lyže, nebo prkno, ale navíc budete flexibilní a můžete se věnovat stále populárnějšímu sněžnicování a být kromě sjezdu v pohybu i mimo vyšlapané cesty. A to jak obrazně řečeno, tak doslova.

Náš tip: Falkensteiner Lido Resort Pustertal

V rámci lumpačení v dětském ráji můžete vyzkoušet i drift board, proč ne. Klidně nejdřív na sjezdovce vedoucí ze střechy hotelu, pak ve vsi na kopci pod kostelem a posléze, už jako pokročilejší, i v nedalekých ski areálech Kronplatz, Gitschberg-Jochtal nebo Speikboden.

62189a81b3e4cobrazek.jpg

Další informace o hotelech Falkensteiner najdete na www.falkensteiner.com.

obrazek.jpg