Každý rok v lednu probíhá na beskydských Pustevnách modelování soch ze sněhu a ledu. My jsme navštívili loňské Sněhové království, letos probíhalo sněhové "sochaření" pošesté.

Pokud jste na Pustevny zavítali mezi osmým a jedenáctým lednem, mohli jste sochaře profesionály (z různých zemí) i amatéry zachytit přímo při práci. Ale pořád není nic ztraceno, protože sněhové sochy jsou na Pustevnách až do té doby, než roztají.

Sněhové sochy se vytvářejí ze sněhových válců o průměru 3,5 m a výšce 2,5 m a letos podruhé nejen ze sněhu, ale i z ledových kvádrů.

Vloni se mohly beskydské Pustevny pyšnit osmi sněhovými sochami a třemi ledovými. Na sochách sněhových pracují týmy, které mají minimálně dva členy. Ledové sochy jsou dílem jednotlivců. Při práci uvidíte jak dospělé, tak i děti.
Loňských sochařů bylo 15 a na jedné ze soch pracoval kolektiv třiceti dětí s rodiči a učiteli ze soukromé základní školy.

Loňskou divácky nejoblíbenější sochou byli "Medvědi", "Drak" a jediná barevná socha "Klaun s míčem".

Zajímavé je, čím vším se dají sněhové a ledové sochy vytvářet. Sochaři používali pily na Ytong, ostnatý drát, železné hrábě, zednické škrabky, různě velké lopaty, sekáčky a škrabky na led. Prostě, čím šlo sníh a led zpracovávat, to se počítalo. Při velikosti soch byly samozřejmou pomůckou štafle. :-)

Účast na sněhovém království je každoročně vysoká. Loni jej zhlédlo 20 000 diváků při tvoření a dalších 30 000 během dalších tří týdnů.

Takže si nenechte ujít již hotové sněhové a ledové sochy na Pustevnách a příští rok v lednu se přijeďte podívat i na to, jak se vytváří.

PS: A určitě se nezapomeňte posilnit u "Sněhového baru"...

 

 

   

                                                 
Reklama