V létě díky koupání stoupá riziko, že se budete potýkat s vaginálním zánětem. Přestože některé typy zánětů můžete vyřešit samoléčbou, nejjistější je navštívit lékaře, který přesně stanoví diagnózu. Moudřejší je zaměřit se raději na prevenci, abyste se zánětem v době letních radovánek vůbec nemusela zabývat.

Příčinou vaginálních zánětů je přemnožení bakterií, které jsou za normálních podmínek součástí zdravé poševní mikroflóry.  Nejčastěji se vyskytuje mykóza, kterou způsobuje kvasinka Candida albicans.

b

Víme, jak zajistit prevenci

Negativní vliv na poševní rovnováhu má řada faktorů. Patří mezi ně například návštěva saun a bazénů, neprodyšné spodní prádlo nebo nevhodná strava. Příčinou zánětu může být také prochladnutí či nedostatečná nebo přehnaná hygiena. Abyste se vyhnula rizikům, dodržujte preventivní opatření - po sportu, pobytu v sauně či v bazénu nezapomínejte na dostatečnou hygienu a použijte speciální mycí přípravek, který podporuje rovnováhu poševního prostředí. Nezapomeňte také dostatečně osušit intimní partie. Pokud se vydáte do sauny či bazénu, plavky vyměňte co nejdříve za suché spodní prádlo. Nevhodné je také půjčování si žínek nebo plavek.

Negativní vliv má v tomto ohledu také léčba antibiotiky, která kromě škodlivých bakterií likviduje také tolik potřebné laktobacily, které v pochvě udržují rovnováhu. Poševní prostředí se pak stává náchylné k infekci zvenčí. Proto je vhodné doplnit léčbu antibiotiky užíváním přípravků, které obnovují poševní rovnováhu. V lékárnách lze zakoupit bez receptu vaginální tablety Feminella Vagi C, které okyselují vaginální prostředí a podporují tak přirozený růst prospěšných laktobacilů. Feminella Vagi C ochraňuje zdravou vaginální mikroflóru. Může prodloužit období bez potíží až o několik měsíců. Užívání těchto vaginálních tablet je bezpečné i v těhotenství, neboť obsahují kyselinu askorbovou (vitamín C).

b

Pro účinnou prevenci i léčbu vaginálních potíží je vhodné využít intimních oplachů a výplachů pomocí roztoku přípravku Rosalgin. Účinná látka benzydamin hydrochlorid přispívá k normalizaci poševního prostředí.  Ničí škodlivé bakterie, zároveň však šetří důležitý laktobacilus pro zachování poševní rovnováhy. Přípravek Rosalgin je volně prodejný a dostupný v každé lékárně. Lze jej použít i jako doplňkovou léčbu zánětu k předepsaným antibiotikům či antimykotikům. Dodržujte však správný postup – nejprve proveďte výplach Rosalginem a následně proveďte aplikaci čípku nebo masti předepsané lékařem. Rosalgin je vhodný také po gynekologických operačních zákrocích, po porodu a během šestinedělí nebo na běžnou intimní hygienu.

Pokud nedojde do několika dní k odeznění potíží, navštivte rozhodně svého gynekologa. Další informace můžete najít zde http://www.zenskezanety.cz.

Rosalgin povinné texty: Léčivou látkou přípravku je benzydamin hydrochlorid. Roztok k intimním oplachům a výplachům.

Reklama