Řekni mi, co jíš…

Ještě než se začnete pokoušet o miminko, zamyslete se nad svojí životosprávou. Vždyť pokud kouříte, pijete nadmíru alkoholu a jíte nezdravě, není úplně ideální dát život novému človíčkovi. Dobrá zpráva: na změnu není nikdy pozdě. Ať už z vlastní vůle, nebo s pomocí odborníka, zahoďte cigarety i alkoholické nápoje, omezte kávu, protože kofein má na plodnost negativní vliv, a změňte jídelníček.

Ve stravě by vám neměla chybět kyselina listová, která je důležitá pro vývoj DNA, nervové soustavy a krvetvorby miminka. Rozhodně s ní nečekejte do chvíle, kdy budete těhotná, dbejte na její příjem už během snažení. V lékárně si ji můžete koupit jako doplněk stravy, obsahují ji ale také pomeranče, avokádo, listová zelenina, droždí, fazole a játra.
5cab2591498ddobrazek.png
Dalším významným prvkem je vitamín E. Obsahují ho papriky, dýňová a slunečnicová semínka, oleje a ořechy. Jeho důležitost ve stravě platí nejen u žen, ale také u mužů, protože působí na buněčnou reprodukci, tedy na vznik vajíček i spermií. Pozitivní vliv na pohlavní buňky mají ale také vitamín B, který tělu dodáte listovou zeleninou, rajčaty a chřestem, a vitamín C, jehož ideálními zdroji jsou zelí, šípek a rakytník.

Vyzkoušejte babské rady

Za našich babiček se plodnost podporovala hlavně bylinkami. Různé, již namíchané čaje pořídíte v lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Jejich základem bývá šípek, heřmánek, dobromysl, mateřídouška a kopřiva. Tradiční čínská medicína zase radí ženšenový kořen, lékořici a zázvor.5cab268a382b2obrazek.png

Už v dobách dávno minulých se také vědělo, že horká voda není vhodná ani pro jednoho z páru. U ní může způsobit poruchu ovulace, u něj zase tvorby a pohyblivosti spermií. Takže se vyhněte dlouhým koupelím a raději se sprchujte.

Komu se nelení, tomu se zelení

Československá terapeutka Ludmila Mojžíšová sice nejprve pomáhala sportovcům zbavit se bolestí zad, brzy se ale ukázalo, že její metoda má dalekosáhlejší účinky. Kombinovala v ní vyrovnávací cvičení, uvolňování kostrče a mobilizace žeber. Díky tomu docházelo ke zmírnění bolestí hlavy i srovnání menstruačního cyklu… a také k těhotenstvím u sportovkyň, které byly předtím léčeny s neplodností. Aby byla metoda podložená a ověřená z lékařského hlediska, spojila Mojžíšová síly s uznávaným gynekologem prof. Evženem Čechem.


Výsledkem je, že i po několika desetiletích ženy docházejí na kurzy cvičení podle Ludmily Mojžíšové, které nabízejí různá centra, anebo cvičí podle videí a knih. Další součástí této „terapie“ by měl být také fyzioterapeutický zákrok, kdy odborník tzv. mobilizuje kostrč (pokud u dané pacientky posoudí, že je to potřeba). Většina vláken svalů pánevního dna se totiž upíná právě na kostrč, která se jejich napětím může posunout. To bývá příčinou řady zdravotních potíží, včetně možného problému s otěhotněním.

Kdy začít uvažovat o umělém oplodnění?

Jak už bylo zmíněno na začátku článku, za běžnou dobu snažení se považuje jeden rok, pokud během něj k otěhotnění nedojde, měl by pár navštívit lékaře. O neplodnosti jako takové se hovoří po dvou letech neúspěšného snažení.

Každý případ je individuální, proto o nutnosti přistoupit k umělému oplodnění, musí rozhodnout lékař. Roli hraje to, zda se na straně muže nebo ženy najdou nějaké zdravotní potíže a jakého typu jsou. Rozhodně je však výhodou moderní doby fakt, že nám medicína poskytuje možnosti, jak se s neplodností vypořádat.

Reklama