Jana je zásadně proti očkování. Má obavy z látky, která podle ní nebyla dostatečně otestovaná. V rychlokvašce, jak říká, vidí možné nebezpečí.

„Nechci si do těla píchat zbytečnou chemii. S partnerem se snažíme o miminko a zatím nám to nejde, takže jsem vyčistila jídelníček, začala provádět speciální cviky a opravdu se soustředím jen na to, abych otěhotněla. Vařím nám zdravá jídla, zařizuju, abychom měli dost pohybu na čerstvém vzduchu a partner smí jen jedno pivo týdně,“ popisuje Jana.
vac.jpg
Foto: Shutterstock

Ta po Petrovi chtěla, aby s případným očkováním oba počkali až po jejím těhotenství. Zpočátku se kvůli tomu doma hádali, ale nakonec si Jana prosadila svou. Tedy alespoň si to myslela.

Petr se hrozně chtěl nechat naočkovat, prý je to vstupenka do normálního života bez testů a všeho kolem. Chtěl se přihlásit hned, jakmile spustili jeho věkovou kategorii třicet plus, ale po dlouhém a úmorném přemlouvání jsem mu to naštěstí rozmluvila. Vysvětlila jsem mu, že ani do jeho těla při snažení o miminko podle mě nepatří žádná chemie. Zdálo se, že na to přistoupil, ale to jsem se šeredně spletla,“ říká Jana.

Petr jí tvrdil, že tedy počká, ale ve skutečnosti se tajně zaregistroval. Už má za sebou první dávku a chystá se na druhou. Jana na to přišla náhodou. Při praní kalhot mu vyndala z kapsy peněženku a z té na ní vypadla očkovací kartička. Podle toho zjistila, že Petr už má nějakou dobu po první dávce, a že jí lhal.

„Jsem neuvěřitelně naštvaná. Jak se mohl nechat napíchat za mými zády. To mu na mně vůbec nezáleží? A co teprve naše miminko, co když se to kvůli jeho rozhodnutí všechno zpozdí? Samozřejmě jsem na něj křičela, ale on je krčil rameny, že už má tohoto testování dost, že se bojí o své zdraví a já bych se měla naočkovat taky, protože kdybych to chytla v těhotenství, mohla bych mít horší průběh. No, to určitě. To se asi zbláznil. Nevím, jestli mu to lhaní vůbec někdy odpustím,“ uzavírá.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na svém webu na obavy z očkování takto: „Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy na desítkách tisíc lidí, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh. Zdravotničtí pracovníci, ale i pacienti hlásí podezření na případné nežádoucí účinky, které se průběžně na evropské úrovni vyhodnocují. Klinická hodnocení se z etických důvodů neprovádějí pouze na dětech a těhotných. Účinnost vakcín se naopak vyhodnocuje jak u osob starších 65 let, tak u pacientů s dalšími chorobami (např. astma, chronické onemocnění plic, diabetes či vysoký krevní tlak).“

Zdroj: redakce, čtenářka Jana, koronavirus.mzcr

Čtěte také:

Reklama