D850607-1-2-.jpgFoto: Andy Pavelcová

Začalo to blogem o hubnutí a zdravém životním stylu v roce 2016, teď je FITFAB Strong dost populární. Jaká byla vaše cesta do bodu, kde jste teď?
Lidi se často ptají, jak jsem to dokázala. Odpovídám, že za většinu věcí vlastně vůbec nemůžu, protože se kolem mě a později i mých zapojených kamarádek vždycky něco samo přihodilo. Někdo si nás všimnul, někam nás pozval. Impulzem k natáčení videí byl dotaz pod jedním mým článkem, abych dala tipy na cvičební videa v češtině.

Videa zveřejňujete zdarma. Dá se ale projektem přeci jen něco vydělat?
Samotným natáčením videí vůbec nic. Sice už máme ve videích partnery, ale s těmito financemi pokryjeme akorát samotné natáčení. Občas něco vyděláme z jiných zdrojů. Děláme víkendová soustředění, cvičení a přednášky pro firmy apod. Ale většinu peněz stejně investujeme zpátky do projektu. A v tom budeme pokračovat, dokud máme nápady, co lidem předat.

V rozhovoru pro Seznam zprávy jste řekla, že na začátku jste do projektu dala dvě stě tisíc ze svých úspor. Tolik jste věřila, že se FITFAB Strong chytne?
Než mi přišla další výplata, žila jsem čtrnáct dní na bílých rohlících, ale věřila jsem tomu. Měla jsem jistotu, že takový program v Česku zatím nikdo neudělal. Věděla jsem, že po natáčení jedu na půl roku na Island, kde budu pracovat, abych si peníze vydělala zpátky. Znala jsem influencer marketing a uměla jsem si představit, že až budeme natáčet další díly, tak budou sponzorované společnostmi, což se i stalo. Ale nepočítala jsem s tím, že náš hlavní příjem bude z offline aktivit, jako jsou firemní akce.

Budete vaše cvičení vždy zdarma?
Ano, od začátku to tak propagujeme, přišlo by mi nefér to měnit. A ani se tím nepotřebujeme živit.

Přineslo to všechno i něco negativního? Okamžik, kdy jste toho chtěla nechat?
Vzdát jsem to nechtěla nikdy, ale měla jsem jeden špatný moment. Odstartovala jsem projekt FITFAB Strong a odjela na Island. Začali si náš všímat lidé se zájmem o spolupráce, přednášky apod. Jenže v tu dobu jsme na všechno byly dvě až tři, neměly jsme tým, který by řešil e-maily a domlouval termíny. Na všechny nabídky jsem odepisovala, že se domluvíme, až se vrátím z Islandu. Jenže po návratu to na mě všechno dolehlo. Změna teploty, nový režim, blížící se státnice. Bylo toho prostě hodně, takže jsem v tu chvíli projekt trochu zasekla a všem se omluvila s tím, že se ozvu po prázdninách. Tahle krize naštěstí přešla a po létě jsme znovu všechno rozjely. Zpětná vazba, kterou dostáváme, je hrozně pozitivní, a to nás motivuje nepřestávat.

Andy Pavelcová očima redaktorky
S žádostí o rozhovor jsem se zrovna trefila do týdne, kdy měla Andy volno. To se u ní ale neneslo v duchu lenošení, a tak si na mě našla chvilku mezi natáčením. Strávily jsme spolu necelou hodinku příjemným povídáním, které často sklouzlo k tomu, že jsme si vyměňovaly zkušenosti a názory jako dvě staré známé. Tahle mladá žena působí dojmem, že si dokáže popovídat asi s každým. Úsměvem a dobrou náladou mě nabila na celé odpoledne.

Nejen ve videích, ale i na Instagramu to vypadá, že jste pořád hrozně akční. Sportujete, pracujete v oblasti práva, natáčíte videa apod. Dokážete někdy vypnout a odpočívat?
Jasně. Na tomhle se přesně ukazuje, že Instagram není realita. Na projektu nás pracuje pět holek a děláme ho ve veškerém volném čase a toho máme dost. Mám vlastně takovou druhou FITFAB pracovní dobu. Přijdu z práce třeba v sedm nebo v osm a do půlnoci sedím u e-mailů. Na druhou stranu o víkendu umím vypnout, jsem docela kavárenský povaleč, odpočívám ráda. Nejde pořád jet na sto procent. Mám i víkendy, kdy jsem s přáteli, vypínám Instagram a dělám, že sociální sítě neexistují. Z Instagramu to může vypadat, že vůbec neodpočívám, ale já si ho založila, abych lidi motivovala ke cvičení a zdravějšímu jídlu. Instagram není o mé práci, soukromí ani o jiných věcech, na kterých mi v životě třeba záleží mnohem víc.

Vaše hlavní práce je právo s ohledem na marketing a sociální sítě. Jak hodnotíte situaci kolem označování a neoznačování reklam na sociálních sítích v Česku?
Ráda to srovnávám se západními zeměmi, protože jsem studovala na právnické fakultě v Německu. Přišlo mi, že tam mají daleko větší povědomí o právu a víc ho dodržují. Z české nátury mám někdy pocit, že porušování pravidel považujeme za něco, co je hodně cool. Možná je to nějaký pozůstatek z dob socialismu, že máme tendenci jít proti režimu a státu. Porušování pravidel se děje i na Instagramu, ale i proto, že lidé pravidla ani neznají. Někteří influenceři nemají ponětí, že by měli reklamu označovat. Přitom i kadeřnice přece ví, že k podnikání potřebuje živnostenský list, musí danit své příjmy apod. I když neoznačování reklamy není zase takový problém ve srovnání se špatnou či nezákonnou reklamou na alkoholické drinky, rádoby zázračné doplňky stravy nebo léčiva.

Zdravá strava a cvičení je velkou částí vašeho světa. Nikdy jste nepřemýšlela, že jste měla místo práv studovat třeba nutriční terapii nebo fyzioterapii?
Ne, jsem ráda, že moje hlavní práce je jiná. Nebavilo by mě mít poradnu, protože výživa stojí na určitých základech, které jsou pro zdravé lidi obecně stejné. FITFAB fanoušci jsou většinou ženské po mateřské, které chtějí hubnout. Tahle práce by mi přišla trochu jednotvárná. Na právu mě baví, že je tak rozmanité, náročné a plné výzev s obrovským riskem. Pořád se učím, každý klient vlastně vždycky přijde s něčím novým, a proto je pro mě moje práce taková výzva.

20200313-115834.jpgFoto: FITFAB Strong parta ve složení Andy, Andrea, Katy a Nikol

Když ale lidem radíte se stravou a cvičením, tak by za vámi měl být nějaký odborný základ.
To je samozřejmost. V týmu máme moc šikovnou nutriční terapeutku Andreu Mokrejšovou, spolupracujeme s předními fyzioterapeuty a veškeré cvičení hodně konzultujeme i s jinými zkušenými trenéry, takže to odborné pozadí za námi je. Cvičení doma s online videi má mnoho úskalí, proto se v rámci programů snažíme ukazovat správnou i špatnou variantu. Nedávno jsme měli i výzvu Ukaž nám svůj plank a my ti řekneme, co děláš špatně. A na některých fotkách toho bylo vážně dost špatně. Proto se cviky snažíme co nejvíc vysvětlit a rozebrat.

Překvapuje vás, jaké mýty mezi lidmi o stravě a cvičení kolují?
Ani ne, ne každý pracuje denně s textem, dokáže se v něm orientovat a kriticky nad ním uvažovat. Informační změť na internetu je ohromná a je těžké odlišit, co je relevantní a co je blbost. Proto, chápu, že někdo může věřit tomu, že po citrónové šťávě nalačno zhubne.

Jaké nejčastější chyby lidé dělají?
Hodně se opakuje, že všechno chtějí hned. Věří, že existuje nějaká rychlejší cesta, že když budou jíst jednu potravinu, zhubnou, nebo, že je nejlepší celý měsíc cvičit jedno video nebo jeden „účinný“ cvik. Učíme je, že zkratky nefungují nebo fungují jen krátkodobě. Všechno je o trpělivosti a vybudování zdravějších návyků, o komplexním přístupu, a hlavně je potřeba si to udělat tak, aby to člověka bavilo. Když to vztáhnu na sebe, v minulosti jsem se připravovala na maraton. Měla jsem nastavený tvrdý režim, musela jsem silově trénovat vršek, o dost víc jíst a samozřejmě hodně běhat. Znamenalo to, že jsem přišla večer z práce a musela jsem se vypravit do zimy a uběhnout třeba třicet kilometrů. Štvalo mě to a asi kvůli tomu už maraton nikdy nepoběžím. Prostě to na mě bylo moc a nesedělo mi to do mého běžného režimu. Běhám ráda, ale tohle mi běh na nějakou dobu znechutilo.

Věnujete se hodně sportům, že?
V rozmanitosti je podle mě kouzlo pohybu. Nebavilo by mě od pondělí do neděle jenom cvičit, jenom běhat nebo hrát tenis. Potřebuju to střídat. Takže cvičím, tančím, hraju tenis, běhám, dělám jógu apod.

kolaz.jpgFoto: Andy Pavelcová

V rámci projektu FITFAB Strong natáčíte cvičební programy. Který měl největší úspěch?
Určitě ten první FITFAB Strong. Na jednu stranu mě to mrzí, protože jsem ještě neuměla tak dobře mluvit a některé věci bych udělala líp, líp bych třeba vysvětlila cviky apod. Na druhou stranu je to v krásném prostředí a je to naše prvotina. Je na ní vidět, že jsme trochu vařily z vody, ale hodně lidí nám říká, že jsme tam nejsrdečnější a je to takové nejmilejší.

Cvičí s vámi i muži?
Je to asi 90 ku 10 ve prospěch žen, ale nějací se najdou. Spíš teda ti, co chtějí zhubnout. Nejlepší je pro ně asi poslední program FITFAB Strongest, protože je silovější. Ale sranda je, že když některé ženy donutí své muže, aby si s nimi zacvičili, tak to paradoxně hůř zvládají. Říkají si, co si to tady holky hopsají, ale pak to zkusí a diví se, že je to vlastně docela náročné.

Zmínila jste, že děláte i soustředění pro firmy. Jak zvládají třeba starší lidé, že jim radí mladé holky?
Trochu nám pomáhá, že jsem uváděná jako právnička, takže to v nich vzbuzuje větší důvěru. Navíc ve firmě na přednášce se chováme jinak než na Instagramu. Děláme i víkendové pobyty, které mají povahu teambuildingu, a většinou je to moc fajn. Přijedeme, trochu se cvičí, vyvrátíme si pár mýtů a loučíme se jako nejlepší kamarádi. Hodně oblíbené jsou prosecco jógy. Děláme i ranní lekce jógy pro zaměstnance, protože je dokázané, že sportovci podávají lepší výkony v práci. A tak trochu si myslím, že s námi starší lidé za víkend omládnou.

D850001-2.jpgFoto: Andy Pavelcová

Co dalšího do budoucna chystáte?
Žhavou letní novinkou je FITFAB Párty. Sejdeme se na jógu nebo tancování a pak si popovídáme u ochutnávky vín. Ne že bych nějak spojovala cvičení a alkohol, ale bude to spíš takové setkání s fanoušky, kteří se od nás chtějí něco dozvědět. Potom plánujeme další natáčení – jedno bude cvičení pro děti a druhé zatím neprozradím.

O Andy Pavelcové (28)
Věčně akční motivátorka Andrea Pavelcová alias Andy vystudovala práva, a přestože by se dost možná uživila jako influencerka, své profesi se věnuje. Instagram a cvičení si nechává pro svůj volný čas. Andy vede blog o zdravém životním stylu s názvem Fit & Fabulous, natáčí cvičební videa ve formě ucelených programů a snaží se lidi naučit, že striktní diety většinou nikam nevedou. Je velkou milovnicí kávy, takže na jejím blogu najdete i tipy na místa, kde si dát tu nejlepší. Cvičební videa najdete na stránce fitfabstrong.cz. 

Čtěte také:

Reklama