clanek.jpg
Foto: Profimedia

Na jeden z problémů nové bondovky Není čas zemřít upozornila dobročinná organizace Popálky, která pomáhá popáleným a jejich rodinám vyrovnat se po psychické i fyzické stránce s následky úrazu a s návratem do společnosti. Úlohy padoucha se v posledním Bondovi s Danielem Craigem ujal Rami Malek známý díky svému excelentnímu ztvárnění zpěváka Freddieho Mercuryho ve snímku Bohemian Rhapsody. Aby herec působil jako záporná postava zlověstnějším dojmem, nechali mu v maskérně udělat na obličeji řadu jizev a jizviček. Mělo jít o důsledek otravy, kterou jako malý přežil. 

Jak si všimla organizace Popálky, není to poprvé, co je zlo ve filmu spojováno s určitým vzhledem, konkrétně s viditelnými jizvami. Připomenout můžeme postavu Freddyho Krugera v hororu Noční můra v Elm Street, který byl zjizvený v důsledku popálení. V animované pohádce Lví král se zase hlavní záporná postava jmenuje v angličtině Scar, což je v překladu Jizva. 

Lidé ze sdružení Popálky se snaží upozornit na to, že by k této stygmatizaci a stereotypizaci nemělo docházet. Ti, kteří se musejí vyrovnat s poúrazovými či popáleninovými jizvami, mohou mít v důsledku toho problém se začleněním do společnosti a mohou si připadat nepatřičně. Také okolí na ně může nahlížet s větším despektem, protože je mu do hlavy vtloukáno, že neobvyklý vzhled bývá spojený s něčím negativním. Proto Popálky na svém Instagramu uvádějí důležitou skutečnost, kterou je potřeba si připomínat: Jizvy z nás nedělají zlo! Najdou se samozřejmě i kladné postavy se zjizveným obličejem. Příkladem je hrabě Jeoffrey de Peyrac z filmů o Angelice. I on je však na začátku kvůli svým hendikepům považován za záporáka. 

Do diskuze o nevhodnost spojování určitého vzhledu s charakterem se zapojila i Tamara Klusová. „Díky za důležitý prostor pro diskuzi. Myslím si, že tvůrci si neuvědomují, jak zásadní dopad má na společnost jejich ztvárnění negativních hrdinů, které způsobuje naročné a vystrašené vnímání a přijetí lidi s jinými tvářemi. Je mi to líto, protože čím více lidí s jinými tvářemi poznávám, tím hlouběji jejich bolest vnímám. Kéž se i tohle téma v budoucnu uchopí jinak a lépe. Jste stateční,“ napsala pod příspěvek Popálky. 

Zdroje: Není čas zemřít, Instagram Popálky, CSFD