k

Sen. Bezvýznamná hra odpočívajícího mozku, nebo seriózní, ale zakódovaná informace našeho vlastního podvědomí? „B“ je správně! Je dobré alespoň tušit, co naše podvědomí říká. Snad vám přijde vhod snář, do kterého můžete na Ženě-in kdykoli nahlédnout a případně se svěřit...

Snová realita má mnoho společného s tou opravdovou a naučit se jí porozumět znamená v mnoha případech velice důležité propojení s vlastním nitrem i obohacení života.

Já žádné sny nemám!

Omyl. Sny mají i ti, kteří zarytě tvrdí, že se jim nikdy nic nezdá. Je to jinak. Zdá, jenže si to nepamatují. A to je zajímavé. Někdo dokáže do detailu vyprávět, co se mu zdálo, kdo tam byl, co říkal, jaké barvy vnímal.

Bude emotivně hovořit o pocitech, vzdálených místech, krajinách, chutích, vůních, zvucích... a jiný na něj bude koukat jako Hurvínek.

Kdo z těch dvou je normálnější, je otázka. Co je vlastně normální, je také otázka. Řekla bych, že normální jsme všichni. Jen každý jinak. A v bambulárnách je pořád místa dost.

V každém případě, pokud si člověk dokáže popovídat sám se sebou a vyhodnotit, jak tu kterou věc, situaci, jiného člověka vnímá ryze podvědomě, bez filtru té racionální části bytosti, která může zkreslovat v zájmu čehokoli, je na tom lépe, protože v ten moment má k dispozici dva rozdílné úhly pohledu, dvě hodnocení dvou na sobě závislých subjektů.

Naslouchej mi, jsem ty!

Ten, kdo si umí alespoň částečně své sny vyložit, je ve výhodě. Má totiž otevřený informační kanál k sobě samému. A to k té části sebe, která je jaksi pocitově čistá.

Je to část naší bytosti, kde jsou uloženy ryzí pocity. Jde o prostředí, kde neexistuje hranice mezi možným a nemožným (ona není ani v reálu, ale tam nám tlačí mantinely racionálno). Není tu žádné „musím, nesmím, nelze, zakázáno“ a podobně.

Je tu to hlavní – cítím a prožívám – a to v absolutně ryzí formě.

p

Je mnoho snářů a možností výkladů snů. Ať už starých, nebo moderních, freudovských, keltských, indických, mayských a jiných... Je jich bezpočet. Nejlepší byli asi Egypťané.

Ovšem – všechno jsou to jenom obecné modely. Hlavní je pocit, který nás snem doprovázel.

Protože ten je VŽDY autentický a nelze jej naprogramovat. Je jen toho, čí je sen.

Významy snů

nPochopitelně jiný význam bude mít například sen o pavoucích pro člověka trpícího arachnofobií a jiný pro toho, komu jsou celkem lhostejní. A tak je to s mnoha „zaručenými“ symboly.

Ve vlastních snech bychom se měli naučit orientovat sami. Jsou to jenom naše sny, naše podvědomí, naše hodnocení, naše prožitky, naše pocity a hovoří zase jenom k nám.

Je dobré alespoň tušit, co naše podvědomí říká. Některé symboly ale i tak zobecnit lze. Některé jsou univerzální, ale zase jen jako vodítko.

Co živel, to energie

Tohle zobecnit lze, protože v tom se pohybujeme. Je to univerzální stavební materiál celé existence toho, co známe.

Na živlech stojí všechno, co nás obklopuje. Života jako takového.  

 • Voda – pokud se vám zdá o vodě, jsou ve hře city – platí, že jak se ve snu ve vodě cítíte, jaká je, co se vám v ní děje, takový je váš momentální citový život.

Je snadné si ráno uvědomit, že když se vám zdálo, že plavete ve špinavé vodě, kde jste se necítili dobře, že váš citový život zřejmě prochází obdobím, kdy vás city trápí, kdy s nimi není všechno v pořádku, a tím, že si to uvědomíte, jste připraveni to změnit. Člověk musí problém pojmenovat, teprve pak jej může řešit.

 • Oheň – to jsou vášně a emoce – může být spalující, ubližovat nebo příjemně hřát. Tak je to s vašimi projevy vášní, vzteku, takového hodně emotivního chování a cítění. Je dobré věnovat pozornost snům, kdy do ohně něco házíte – zapamatujte si co, nebo dokonce koho jste chtěli spálit – je to důležité.
  o

 • Vzduch – zastupuje oblast myšlení, intelektu, toho, co vás zaměstnává na úrovni myšlenkové, co se ještě nedostalo do vašeho fyzického jednání. Opět – vichřice má samozřejmě jiný dopad než svěží, příjemný, teplý vánek.

Veškeré sny o létání jsou o potřebě se od něčeho osvobodit, získat nadhled, potřeba věci vidět z širšího hlediska, opět je důležité, jak se ve snu cítíte. (Tady by se na mě pan Freud asi hodně zlobil – dle něho jsou „létací sny" o sexu).

 • Země – patří sem jak sny o hlíně, kamení, kopcích, schodech, ale i o penězích, věcech a pod. Tedy o tom, co je hmotné, předmětech, které vás obklopují... To jsou vesměs ty symboly, které nacházíme v našich snářích. Je to zpravidla taková loterie. Vyjde – nevyjde.

Lejno viděti…

Ve většině snářů znamená peníze, výhru, bohatství, prosperitu a kdoví kolik tun štěstí. Čím více hovínek, tím lépe.

V mém případě to ovšem znamená, že stejný „produkt“ na mě čeká i v reálu. Mám to vyzkoušené.

Peníze dostávám, když se mi zdá, že běžím. Pokaždé. Ráda bych ve snech běhala často...

Když se ale zamyslíme, co je vlastně takové lejno, musíme dojít k tomu, že jde o odpad. Něco co je potřeba uklidit, co se nám nelíbí a hlavně to už nepotřebujeme. Tedy hovínka zastupují všechno, co odchází, nebo by mělo odejít. Tyto sny bývají hlavně o úklidu uvnitř nás.

Je to takový věrný pes…

Zvířata jsou často ve snu konkrétní lidé.

Lidské podvědomí má tendenci přiřadit si člověka ke zvířeti. Určitě to znáte...  

„On je takový ustrašený zajíc, vychytralá liška, poddajná ovce, lstivý had, věrný pes, mlčenlivá, studená ryba...“Děláme to všichni, ale za bdění tomu věnujeme málo pozornosti, protože se to děje v podvědomí.

A právě ve snech máme jedinečnou příležitost si s vlastním podvědomím promluvit. Jeho názor nezahrnuje racionální a praktické uvažování. „Vidí" povahu člověka a spravedlivě jí přiřadí patřičnou energii. Je to informace, na kterou těžko máme v reálu čas.

Zvířata a cizí intervence

kNaši předkové a dokonce i řada soudobých psychologů jsou názoru, že zvířata ve snech nám mohou v některých případech přinášet i intervenci cizí energie. Není to bez zajímavosti. Informace našeho podvědomí je tady zakódována tak, abychom se v ní vyznali na základě reálných zkušeností.

 • Had – zpravidla symbolizuje osobu k nám nepřátelskou a záludnou. Jakkoli je had sympatický živočich, jeho pohyby jsou nenápadné a jeho útok nečekaný. Tak se chová, je to jeho způsob lovu i boje. Hada neslyšíte a jeho přítomnost si často oběť uvědomí pozdě. Tedy pozor, někdo čeká v záloze. Důležité je, jak si s ním poradíte ve snu. Bude to mít hodně společného s reálem. Máte na něj?
 • Pes – Je symbolem věrnosti a přátelství. Důležité bude, jak se ve snu chová. Dobrý kamarád na vás nebude útočit. Ten, komu jste dali důvěru, a on si ji nezaslouží, ale ano. Štěkající pes může znamenat varování – naslouchejte názoru kamaráda na nějakou věc.
 • Kočka – Její energie je energie svobodného tvora, který není úplatný. Chování kočky nezná bezděčnou náklonnost. Pokaždé je to o „Ty mě klidně a já, když budu chtít“. Kočka pečuje, projeví účast, pomazlí, olízne, ale odejde, a ani se neotočí ve chvíli, kdy usoudí, že to tak chce ona. A můžete ji nutit, jak chcete.

  V reálu – možná se chováte zištně. Pozor na podobné chování od někoho druhého. Něco není, jak se to tváří, a jedná se o něčí projev náklonnosti.
 • Včela – Je to o vás. Když se podíváte, co dělá včela v reálu, je to předně o práci a jejích plodech. Budou sladké, ovšem neobejde se to bez únavy a možná i vyčerpání. Mělo by to ale přinést efekt.
 • Vosa – Jednoznačně pozor! Ve vašem okolí je někdo, kdo vám rozhodně nebude milý. Může vás zranit a má k tomu blízko. Může se jednat o protivného jedince, který neustále „bzučí a otravuje“. Pozor na něj, může zranit. Zkuste to diplomaticky, protože jak se začněte ohánět, bude ještě zuřivější. Důležité je, jak sen s vosou dopadl. Píchla?

Řeč těla

Mravenci – Dejte si „voraz“. V drtivé většině případů je tenhle sen varováním vaší nervové soustavy. „Už je toho na mě moc, jsem na zhroucení!“

Další obecné snové symboly, již abecedně řazené, najdete v zítřejším pokračování. 

Reklama