Jako každý čtvrtek tak i tento -  2. února má několik filmů v Česku premiéru. Vybrala jsem pro vás dva z nich.

Září, rok 1972. Olympijské hry v Mnichově. Sportovci z celého světa na jednom místě. Jak jednoduché je tuto oslavu nejlepších sportovních výkonů zneužít pro svoji věc. Teroristé se nezastaví před ničím. 5. září 1972 se to opět ukázalo.

Osm palestinských teroristů, kteří si dali jméno "Černé září",  vniklo  5. září 1972 k izraelské výpravě. Dva ze sportovců teroristé zabili a dalších devět zajali. Nikdo z izraelské skupiny sportovců nakonec nepřežil.

Druhý den po události se všichni na olympijském stadionu sešli a chtěli, aby byly hry ukončeny. Předseda Olympijského výboru Američan Avery Brundage však toto rezolutně odmítl a Olympijské hry v roce 1972 se v Mnichově dohrály. 

Režisér Steven Spielberg se nechal inspirovat tímto příběhem a natočil film s názvem Mnichov, který má ve čtvrtek 2. února v Čechách premiéru. Režisér se snaží nahlédnout na události, které následovaly po tomto atentátu.

Hrdina filmu je mladý Izraelec Avner, příslušník tajné služby, který dostane nabídku na riskantní operaci - dopadnout a zabít ty, kteří byli z mnichovských vražd obviněni.

Otázkou, kterou film nastoluje, je, zda tím, že zabijeme viníky, zlikvidujeme zárodky veškerého terorismu. Člověk touží po pomstě, ale dojde k "uspokojení", když je viník zabit?

Život očima dítěte

Ve stejný den (2. února) má v Čechách premiéru také dokumentární film Miroslava Janka Chačipe. Chcete-li vědět, jaký je život v dětském domově, Chačipe vám alespoň napoví.

Děti, které zde žijí, mají najednou v ruce kameru a natáčejí. Ale ne to, co by nejspíš měly, ale to, co jim připadá důležité.

Miroslav Janek se dlouhodobě zajímá o ty, které okolí spíše přehlíží. Není pozorovatelem, ale spoluhráčem, který pomáhá nevidomým, Romům, opuštěným dětem, který usiluje o to, aby se vymanili ze společensky podmíněného sevření a našli sílu, jež jim umožní důstojně žít.

V dokumentu Chačipe dokáží děti žijící bez rodičů díky kameře ukázat víc, než by to uměl kdokoli jiný. Svěřují kameře svá tajemství, snaží se vypořádat s vlastním smutkem. A my tak máme možnost alespoň nahlédnout do duše těm, kteří vyrůstají jinak, než jsme vyrůstali my.

Filmová nabídka ze Ženy-in tohoto týdne nabízí možnost poznat sám sebe pomocí dvou naprosto odlišných filmů, které mají jedno společné - snahu bojovat o lepší život.

Reklama