snadný tvarohový koláč

Je to jako sen! Dezert, který máte hotový za pár minut, chutný, z kvalitních surovin, osvěžující. Líbí se vám to? Vyzkoušejte náš dnešní tip. Nerozhodí vás časová tíseň, ani nečekaná návštěva. Rodina má chuť na něco sladkého? Žádný problém!

Určitě to všichni dobře znáte. U nás doma se tomu říkalo a říká, že nás „honí mlsná“. Často v tomhle případě sáhneme do mrazáku pro zmrzlinu, upečeme si čokoládový fondant nebo připravíme rychlý crumble z jakéhokoliv ovoce, které je po ruce.

Někdo jiný upeče rychlou bábovku nebo bublaninu, připraví sladké šneky z listového těsta s Nutellou nebo prostě a jednoduše jen vytáhne čokoládu. Rychlé a chutné recepty má v zásobě každý z nás. A my vám dnes nabídneme další inspiraci na moučník, který zvládnete za pár minut.

Základem je kupované křehké těsto a tvaroh. Kupované těsto proto, aby byl recept opravdu rychlovka. Připravit si domácí křehké těsto není těžké a není ani časově náročné. Kdo si chce pohrát, nabídneme mu i tento recept, na univerzální křehké těsto na koláče.

Tvaroh a těsto potom doplníme čím? No přece kousky ovoce. Aby byl koláč pěkně barevný a chutný. My jsme zvolili maliny, vy klidně dejte třeba jahody, borůvky, ostružiny. Nemusí být čerstvé, mražené splní svůj účel úplně stejně.

tvarohový koláč s malinami

Suroviny

 • 1 balení rozváleného křehkého těsta
 • 500 g plnotučného tvarohu (2 vaničky nebo 2 kostičky)
 • 2 vejce
 • 150 ml smetany
 • vanilkový extrakt, vanilkový prášek nebo vanilková pasta na dochucení
 • 80 g cukru
 • ovoce - maliny, jahody, borůvky - spíše drobnější plody

tvarohový koláč

Postup

Troubu si předehřejte na 170 °C, s klasickým horním i dolním ohřevem. Rošt umístěte do spodní části trouby.

Křehké těsto rozbalte a připravte do kulaté formy o průměru cca 28 cm. Těsto je v balení připravené na pečícím papíru a formu bude určitě přesahovat.

snadný tvarohový koláč

K upravení velikosti přímo na formu vám jednoduše pomůžou čisté nůžky, kterými ustřihnete papír i těsto zároveň, do požadovaného tvaru.

levný a chutný tvarohový koláč

Z ustřihnutého pruhu těsta poté dotvarujete okraje, které nám ve formě naopak chybí. Přitiskněte k sobě a pěkně celý okraj upravte.

křehké těsto

Tvarohy dejte do misky a vyklepněte k nim vejce, přisypejte cukr. Množství cukru uvedené v receptu můžete upravit podle své vlastní chuti, protože někdo má raději sladké dezerty, jiný méně sladké.

tvaroh

Směs tvarohu, cukru a vajec pořádně promíchejte, až je směs hladká, stejnobarevná a nejsou v ní kousky nepromíchaných vajíček a cukru. V této chvíli dochuťte tvarohovou náplň špetkou vanilky a přilijte smetanu, kterou opět důkladně vmíchejte do směsi, až je hladká.

Nezapomínejte ochutnávat. V této chvíli můžete přidat ještě cukr, pokud se vám náplň zdá málo sladká.

tvarohový koláč

Připravenou tvarohovou náplň nalijte do formy, na těsto. Uhlaďte povrch a do náplně vmáčkněte ovoce. V našem případě to byly mražené maliny, které jsme před použitím nerozmrazovali.

rychlý tvarohový koláč s malinami

Dejte péct do vyhřáté trouby, ve které koláč zůstane 40 - 50 minut. Okraje koláče by měly trochu ztmavnout.

Po vytažení z trouby nechejte asi hodinku vychladnout, aby se koláč dobře krájel.

Tipy

 • Místo kulaté formy můžete použít i plech o velikosti trochu menší než je vyválené křehké těsto. Menší proto, aby se okraje zvedly a vytvořily okraj koláče, ze kterého nebude přetékat tvarohová náplň.
 • Použít můžete jakékoliv oblíbené ovoce, fantazii se meze nekladou. Koláč tak bude pokaždé trochu jiný.
 • Máte-li tekutější tvaroh (často to bývá ten z vaničky), použijte jen 100 ml smetany.
 • Vyzkoušejte tento recept s listovým těstem. Chutná také výborně.
 • Nechcete kupované těsto? Připravte si křehké těsto podle našeho receptu.

tvarohový koláč s malinami

Křehké těsto na koláče

 • 150 g změklého másla
 • 100 g cukru moučka
 • 200 g hladké mouky
 • 2 žloutky
 • špetka soli
 • pár kapek esence z pomerančových květů (není nezbytně nutné, dodá zajímavou chuť)

Změklé máslo spolu s cukrem, žloutky, solí a esencí z pomerančových květů utřete do hladké hmoty. Přidejte mouku. Těsto se nesmí lepit, takže podle potřeby můžete maličko mouky přisypat. Vypracujte hladké těsto, které zabalte do potravinářské folie a dejte asi na hodinku do lednice.

Těsto vyndejte z lednice a vyválejte na plát tenký asi 5 mm. Můžete si pomoci tím, že z vrchu i zespodu těsta dáte potravinářskou folii, těsto se tak nebude lepit.

A teď můžete s těstem pracovat tak, jak vyžaduje váš recept.

Dobrou chuť přeje Elly.

Čtěte také

Reklama