5b31ff2f84c09obrazek.jpg

 • Levandulový olej pro relaxační koupel i uvolňující masáž

Levandulový olej má hned několik benefitů. Má antiseptické a léčebné účinky, tudíž napomáhá k hojení popálenin, řezných ran, drobných oděrek, ale i ekzémů a vyrážek. Pár kapek oleje dokáže proměnit obyčejnou koupel v uvolňující lázeň, které odežene veškeré chmury a stresy. Při nachlazení uvolňuje dutiny a urychluje proces uzdravení. Regeneruje namožené svaly. Je vhodný i v péči o pokožku těla.

Budeme potřebovat:

 • Kvalitní olivový olej (můžete použít třeba i mandlový, jojobový olej)
 • Květy levandule
 • Tmavou neprůhlednou sklenici, která se dá uzavřít

Květy levandule rozdrtíme v hmoždíři. Pokud hmoždíř nevlastníme, můžeme si pomoci polévkovou lžící či prsty. Květy nasypeme do sklenice. Čím více květů, tím bude levandulový olej účinnější a aromaticky výraznější. Přidáme potřebné množství oleje. Důkladně uzavřeme a postavíme na teplé místo, kde celý den svítí slunce. Po deseti dnech směs scedíme, do použité sklenice přidáme nové čerstvé či sušené květy levandule a opět zalijeme ovoněným olejem. Necháme odstát dva týdny. Poté opět scedíme. Nyní máme hotovo. Olej uchováváme v chladu a temnu ve sklenici z tmavého skla.

Jestli na olej nechceme dlouho čekat, můžeme jej vyrobit i rychlejší metodou. Přibližně 250 ml oleje nalijeme do hrnce a nasypeme dostatečné množství květů levandule. Nevaříme, pouze pozvolna zahříváme. Po cca čtyřech hodinách je hotovo. Olej necháme vychladnout a následně přecedíme do připravené lahvičky z tmavého skla.

5b31ff8abe32dobrazek.jpg

 • Levandulová limonáda jako chutné osvěžení v letních dnech

Levandulová limonáda je nejen chutná, ale má i léčivé účinky. Ocení ji především ženy, které trpí na bolesti hlavy či psychické problémy. Dokáže uvolnit napětí a harmonizovat tělo i ducha. Hodí se i při silných příznacích PMS.

Budeme potřebovat:

 • Třtinový cukr či med
 • Citrony (4 ks)
 • Listy máty
 • Květy levandule

Do 250 ml vody přidáme 180 gramů cukru, 4 polévkové lžíce sušených či čerstvých květů levandule a necháme povařit. Teplota by měla být těsně pod bodem varu. Necháme zahřívat přibližně 4 minuty. Přidáme šťávu ze tří citronů a necháme vychladnout. Nalijeme do skleněného džbánu, přidáme na kolečka nakrájený citron, pár snítek levandule, listy máty a zalijeme litrem vychlazené jemně perlivé vody. Nezapomínáme dozdobit skleničky.

5b320652d23b4obrazek.jpgFoto: Shutterstock.com

 • Sladké snění a voňavé prádlo díky levandulovým sáčkům

Opojná vůně levandule dokáže navodit příjemnou atmosféru, díky níž si můžete užít ničím nerušený spánek. A pokud byste levandule ještě neměla dost, můžete ji zavěsit i do šatníku mezi své oblečení. Provoní i uzavřené botníky.

Budeme potřebovat:

 • Malé sáčky
 • Květy levandule

Květy levandule rozdrtíme mezi prsty a nasypeme do sáčků. Ty následně vložíme pod polštář či zavěsíme do šatníku. Když nemáte sáčky, nebo se vám nechtějí kupovat. Květy levandule i se stonky můžete klasicky svázat a zavěsit do ložnice blízko postele.

Čtěte také:

Uložit

Uložit