5e7b41d7aadc4image.png
Foto: Shutterstock

Možná znáte tento způsob obohacování půdy z okolních polí. Zemědělci zasejí rostliny, nechají je povyrůst, některé i vykvést, a pak je posekají a zaorají. Říká se tomu zelené hnojení a rozhodně nepatří jen na velké lány ornice obdělávané traktory. Pomoci může i vašemu záhonku. Rostliny, které zeminu zúrodní, můžete vysít nejen na podzim, ale také teď, brzy zjara. Když si pospíšíte, odrazí se vaše píle už na letošní úrodě zeleniny.

Jak funguje?

Do záhonku prostě jen vysejete semínka rostliny, která je pro to určená, a počkáte, až vyroste alespoň do 25 centimetrů. Pokud na obohacení půdy nespěcháte, můžete ji nechat i vykvést. Ale pozor, nikdy ne vysemenit! Pak zeleň posekáte a lehce zapracujete do půdy. Záhonek pak nechte alespoň tři neděle pracovat, aby se vaše píle zúročila a přírodní hnojivo se rozložilo.

K čemu je dobré?

Kromě toho, že obohatí půdu o spoustu přírodních, a tedy dobře využitelných, živin, přináší i další benefity. Kořenový systém i zelená nať jsou doslova pastvou pro půdní mikroorganismy. Zelené hnojivo půdu provzdušní a prokypří při samotném růsty svým bohatým kořenovým systémem, ale i při následném rozkladu. To vede i k mnohem lepší zádržnosti vláhy v půdě a zmírnění její kyselosti. Po dobu, co rostliny na záhonku rostou, konkurují plevelům, brání přehřátí nebo promrznutí půdy, větrné i vodní erozi a vypařování vody. A pokud necháte rostliny vykvést, nasytíte včely a další hmyz.
5e7b420194a72image.png
Foto: Shutterstock

Jaké rostliny zvolit?

Pokud jste se dostala k zelenému hnojení až teď na jaře, zvolte takové rostliny, kterým nevadí nízké teploty. Chladu dobře odolává hrách, bob, jarní vikev, řepka, hořčice, oves, nebo jejich směsi. Pokud semínka zapravíte do půdy co nejdříve, připravíte si tak výbornou zeminu pro teplomilnou zeleninu, kterou vysadíte na záhonek po zmrzlých.

Řepka ani hořčice se příliš nehodí v případě, že pěstujete košťáloviny.

Pokud na zelené hnojení nespěcháte, můžete v létě vysít také slunečnici, pelušku, jetel, vojtěšku, měsíček, pohanku či svazenku. Hodí se ale i přebytečná semínka zeleniny, která můžete namíchat. Na podzim radí odborníci vysít třeba i žito nebo ozimou vikev. Pokud se tohoto způsobu zúrodňování půdy pustíte naplno, je dobré jednotlivé druhy zeleně průběžně obměňovat.

Čtěte také:

Reklama