Chvalte
Pochvala nutně neznamená zoufalé podlézání. Milá slova nic nestojí a druhému člověku mohou vykouzlit úsměv na tváři, zlepšit náladu a mezi lidmi dokáží takzvaně prolomit ledy. Když vám tchyně naservíruje kousek bábovky podle rodinného receptu, který se dědí z generace na generaci, často vyloženě čeká, že její dílo oceníte. A potom je zklamaná, když odmítnete s tím, že jste zrovna na dietě. Tím si obvykle zavřete dveře. Po jednom salátu nezhubnete, stejně jako po kousku bábovky nepřiberete. Proto si dejte, a pokud vám výsledek jejího snažení chutná, pochvalte ho. Jestli si chcete udělat ještě o něco větší dobré očko – vyžádejte si recept. A je úplně jedno, jestli podle něj nikdy nic neupečete. Snaha se cení. A nemusí to být jen o jídle. Pochválit můžete i za to, jak dobře svého syna vychovala.
Foto: Shutterstock
Ptejte se na názor
Každý má jiné představy o životě, vedení domácnosti, výchově apod. a většinou nestojí o nevyžádané rady. Jenže tchyně má přeci jen víc zkušeností než vy, vychovala muže, do kterého jste se zamilovala, a tak nic nezkazíte tím, když ji někdy poprosíte o radu nebo o názor. Neznamená to, že se podle toho, co řekne, musíte řídit. Ale jde o vstřícné gesto, které tchyni zahřeje u srdce. Tedy pokud ho nemá z ledu.
Nebuďte hned defenzivní
A priory všechno negovat jen proto, že to řekla tchyně, kterou nemáte moc v lásce, vede k jedinému výsledku – propast mezi vámi se ještě více prohloubí. Někdy se vyplatí prostě mlčet, a ne hned startovat. Zdaleka ne za vším, co tchyně řekne, se skrývá nějaká výčitka vůči vám.
Nezakazujte veškeré rozmazlování
Prarodiče jsou většinou přesvědčení o tom, že mají povinnost svoje vnoučata rozmazlovat. Rodičům se to mnohdy už tolik nelíbí. V tomto ohledu byste neměla být neústupná. Dovolte tchyni, aby děti vzala čas od času na zmrzlinu nebo jim koupila novou hračku. Místo zákazů raději stanovte nějaká pravidla, která budou ke spokojenosti obou stran. Pokud se třeba už nové hračky dětem nevejdou ani do pokojíčků, poproste tchyni, jestli by si je nemohly na hraní nechat u ní doma.
Foto: Shutterstock
Nedávejte najevo svou dominanci
Ve vztahu k manželovi máte pravděpodobně navrch. Ten s vámi totiž žije, a tak si určitě nechce společný život zbytečně ztěžovat. Tchyni ale nemusíte při každém setkání dávat najevo, že jste u jejího syna teď na prvním místě. S odloučením od svých dětí se některé matky těžko srovnávají, a tak nepřisypávejte sůl do rány a mějte pochopení.
Nabízejte pomoc
Je dost pravděpodobné, že nabídka pomoci z vaší strany nebude přijata, ale to neznamená, že to nemůžete zkusit. Nabídnout hostitelce pomoc s přichystáním pohoštění, umytím nádobí apod. je slušnost nejen ve vztahu snacha tchyně.
Nedávejte jí děti, jen když se jich potřebujete zbavit
Pokud tchyně projeví zájem o hlídání dětí, snažte se jí vyjít vstříc. To, že si k ní děti budete odkládat jen v situacích, kdy se jich potřebujete zbavit, opravdu nepůsobí dobrým dojmem. Na čase nebo časech hlídání se domluvte ke spokojenosti obou stran.
Zajímejte se
Puťka, která jen sedí, a odpovídá jednoslabičné ano či ne – to není zrovna vítaný společník. A navíc můžete působit poněkud hloupě. Překonejte ostych a zapojujte se do hovoru. Radost tchyni uděláte, když se o ní budete zajímat. Zeptejte se, jak se má, jestli ji něco netrápí, co zdraví nebo jestli nepotřebuje s něčím pomoct.
Foto: Shutterstock
Informujte ji
I tchyně chce být v obraze. V případě, že se tak často nevídáte, vám ruka neupadne, pokud tchyni čas od času zavoláte a povíte jí o novinkách, které se ve vaší rodině udály. Třeba o tom, jak se dětem daří ve škole, co se chystáte dělat o víkendu apod. Nebo k telefonátu pobídněte alespoň svého manžele a tchyni od vás nechte pozdravovat.
Buďte pozorná
Když na návštěvu ke tchyni čas od času přinesete nějakou maličkost, rozhodně tím nic nezkazíte, právě naopak. Bude mít radost, že jste si na ni vzpomněla a nálada se hned na začátku setkání zlepší a vy získáte plusové body. Nezabije vás ani zavolat a popřát k narozeninám či svátku.
Čtěte také:
- Ohrožený druh, který existuje. Dobrou tchyní se můžete stát i vy
- Tchyně dala dcerám dárek, za který ji teď vážně nenávidím, zlobí se Alena (32)
Nový komentář
Komentáře
Všechny by jsme si měly uvědomit, že i my budeme tchyně. Proto se ke svým tchyním chovejme tak, jak by jsme ocenily, aby se jednou naše snachy a zeťové chovali k nám.
Já jsem měla moc hodnou tchýni a dodneška na ni vzpomínám s láskou.
Moc hezký článek, většinou se píše jak jsou tchýně strašné .
Měla jsem hodnou tchyni, a pokud byl nějaký problém vždy stála při mě. Chybí nám. Vnoučata u ní trávily celé prázdniny.
Moje tchýně byla hrozně hodná, kolikrát jsem byla na tchána já hnusná. Jenomže tchán byl autorita, ale zase uznával zručné a šikovné lidi, pokaždé jsme se v té dílně shodli bez řvaní. Jako spolupracovník byl ideální, inženýr, velmi technicky nadaný. Obávám se, že jsem u své tchýně získala respekt jen díky spolupráci s tchánem, protože z toho byla dost překvapená. Měla jsem ji ráda, jen jsem se divila, že si na tchána nedupne. Každý rok jsem jí k narozeninám upekla dort a všechny dárky jí osobně vybrala. My jsme s tchánem oba tvrdé palice, ale přijeli jsme k nim často sami se synem, popravdě řečeno, spíš to nechápal jejich syn, který asi neměl rád nikoho. Nemůžu proti Lidce říct půl křivého slova, do výchovy syna mi nemluvila, vždy ho chválila, jak je šikovný. U nich v rodině nevím proč byli na prvním místě chlapi, zatímco u nás na jihu to bylo naopak. Přála bych všem nevěstám tchýni, jako byla ta moje.
Moje tchýně byla velmi "upovídaná", Takže sem se málokdy dostala ke slovu. Tak sem jen kyvala
,. Ale moc sme se nevídali, tak nějak neměla zájem. Takže se da říct, že jsme měli dobrý vztah . A když manžel zemřel, tak sme se už nikdy neviděli. Vnoučata ji očividně nechyběly.