Prarodiče svá vnoučata rádi rozmazlují a dopřávají jim. Nejen volnější režim, ale většinou také bohatý přísun sladkostí. Tady ale mohou narazit, stejně jako paní Soňa (56). Ta na svou snachu nadává, kudy chodí. A dokonce tvrdí, že své děti týrá.

„Je to tak! Ne, že by na ně byla zlá, nebo jim nedávala najíst, ale usmyslela si, že nesmějí jíst vůbec sladkosti. To přece není normální. Co je to za dětství, když si nemůžou pochutnat na čokoládě, zmrzlině nebo bonbonech?“ rozčiluje se Soňa, která proto měla se snachou už nejednu hlasitější výměnu názorů. Jenže ta na výživu svého sedmiletého syna a tříleté dcery názor nezměnila.

bonbony

„Prosím, ať si jim to nekupuje, ale proč bych svá vnoučata nemohla jednou za čas něčím takovým potěšit já? I to mi ale zakázala. Prý to pro děti není vůbec zdravé. To mi ale připadá dost přehnané. Prosím, kdyby to jedly třeba místo hlavního jídla, neřeknu. Ale bonbon po obědě jim přece neublíží!“ myslí si Soňa a dodává, že její generace takové starosti neměla. Bonbony jsme jedli a nemůžu říct, že by to na mně zanechalo nějaké stopy. Je to jen tím, že se snacha snaží být hypermoderní. A odnášejí to její děti.“

Co na to odbornice na výživu PharmDr. Margit Slimáková?

Děti pro své zdraví a spokojenost určitě žádné kupované sladkosti nepotřebují. Zpravidla je začnou požadovat až v okamžiku, kdy jim je začneme podávat. Čím více budou sladkosti jíst anebo budou jimi obklopeny, tím více je budou chtít. Žádné dítě se nenarodí s touhou po bonbonu ze supermarketu. K této touze je přivedeme až my dospělí, když jim dopřejeme značnou dávku sladkostí z potravinářského průmyslu.

Co dětem prospívá, je kvalitní zdravé jídlo. A to včetně domácího pečení a dezertů z kvalitních surovin, které si sami zvolíme. Na argument babiček „taky jsme to jedly a vyrostly“ odpovídám, že nikdy dříve nebyly sladkosti tak snadno a levně dostupné. Konzumovaly se jen jako vzácnost, ne téměř každých pár hodin, jak tomu u mnoha dnešních dětí je.

Nedávat dětem kupované sladkosti je tedy z mého pohledu naprosto správné, a to až do doby, než jimi začnou být obklopeny díky okolí a kamarádům. Pod tímto tlakem je totiž začnou požadovat. Ale i tak jde stále většinu touhy po sladkém řešit zdravějšími alternativami. Například namísto běžných supermarketových čokolád s hromadou cukrů a příchutí můžeme děti naučit užívat si kvalitní čokolády z obchodů zdravé výživy s vyšším podílem kakaa.

margitKdo je PharmDr. Margit Slimáková?

Specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Vystudovala farmacii a dietologii, využívá osvědčené poznatky ze všech oblastí medicíny. Věnuje se poradenství a osvětě, publikační i přednáškové činnosti. Pobývala a pracovala v Německu, Číně, Francii a USA. Více na www.margit.cz

Reklama