Dnes je to přesně 63 let od hirošimské tragédie. Jako vůbec první cíl jaderného útoku posloužilo japonské město americké armádě 6. srpna 1945.

Při explozi atomové bomby Little Boy (Chlapeček) o síle 20 kilotun trinitrotoluenu okamžitě zemřelo 80 tisíc obyvatel a bylo zničeno 62 tisíc budov z celkového počtu 90 tisíc.

Na začátku srpna roku 1945 se Evropa už čtvrt roku těšila z míru, v Tichomoří ale stále zuřily tvrdé boje.

Během dobývání dvou menších ostrovů, Iwodživy a Okinavy, ztratili Američané téměř 20.000 vojáků.

Na japonské straně zemřelo 200 tisíc fanatických obránců a civilistů.

Obavy z obrovských ztrát při invazi byly jedním z hlavních důvodů, proč se americké velení rozhodlo použít na samém konci války atomovou bombu.

Nová zbraň hromadného ničení způsobila především mohutnou a ničivou tlakovou vlnu, která usmrtila většinu místních obyvatel.

O život přišel téměř každý, kdo se pohyboval blíže než kilometr a půl od hypocentra atomové bomby. Uranová puma ale zabíjela i ve dvojnásobné vzdálenosti.

Zbytek obyvatel města dostal nemoc z ozáření. Ta si vyžádala další životy. Do konce roku 1945 zemřelo v důsledku výbuchu atomové bomby 140 tisíc lidí.

V letech 1946 až 1951 přibylo na dalších 60 tisíc obětí. Na komplikace spojené s ozářením umírají lidé v Hirošimě dodnes.

Reklama