Pomníčky a křížky podél silnic nám připomínají tragické následky dopravních nehod. Některé z nich zchátrají, zarostou a upadnou v zapomnění, jiné jsou pozůstalými neustále „oprašovány“ a připomínají čerstvý hrob.

pomníček motorkáře

V lese mezi obcemi Teslíny a Věšín je u silnice památníček, který je něčím výjimečný. Jezdím okolo každý týden a vždycky se tou stranou musím podívat. Ne snad v nějaké morbidní touze připomenout si smrt mladého motorkáře, ale v údivu nad tím, jak jeho rodina a přátelé stále obnovují a rozšiřují jeho památníček.

Kdyby člověk nevěděl, že se tady před více než rokem zabil mladík na motorce, řekli byste, že se tu nedávno stala hromadná dopravní nehoda. Místo v zatáčce, kde tragicky zahynul, je neustále obsypáno záplavou živých květin, věnců, plyšáků, fotografií, a v kteroukoliv denní i noční dobu tu svítí svíčky.

Když jsem tudy jela poprvé, bylo to zřejmě krátce po neštěstí, visela na stromě jeho přilba. I kdyby tam nebylo nic jiného, jako memento naháněla husí kůži. Život mu nezachránila, vyletěl ze zatáčky a narazil do stromu. Byla nepoškozená a za týden na to zmizela. Je otázkou, zda ji ukradla nějaká lidská hyena, nebo si ji pozůstalí vzali na památku. Nevím, a ani nechci vědět.   

Od té doby se to místo tragédie rozšiřuje a vzniká oltář. Nikdy jsem u něj nikoho neviděla, až tento týden. Jakási žena, možná maminka, zametala čerstvě napadlý sníh a měnila květiny ve vázách. Přišla si poplakat a zavzpomínat na svého syna. Je to smutné a zároveň trochu morbidní, ale vždycky mě to donutí dát nohu z plynu.

Na silnicích nikdy nevíte dne ani hodiny.

Reklama