Zdá se, že již brzy budeme moci posílat pozdravy ze zahraniční dovolené, aniž by nás účet za telefon přivedl na mizinu. Zatímco dnes zaplatíte za odeslání SMS až deset korun, od léta by cena textových zpráv neměla překročit 11 eurocentů, tedy asi tři koruny.

Poslanci z průmyslového výboru Evropského parlamentu se snížením cen za textové zprávy souhlasí, teď zbývá jen souhlas celého Evropského parlamentu a členských zemí. Pokud návrh projde, budou SMSky levnější už od 1. července.

Kromě toho se europoslanci chtějí zasadit, aby se snižovaly i ceny za roamingové služby. Mobilní operátoři by měli účtovat roamingové služby na základě provolaných vteřin od první sekundy uskutečněného hovoru, vybírání zpráv z hlasové schránky by mělo být zdarma.

Maximální cena hovoru nepřesáhne 43 centů za minutu a v roce 2010 se sníží až na 40 centů (asi 11 korun). Přijetí příchozího hovoru v cizině vás přijde na 19 centů, příští rok to bude jen 16 centů (asi 4,50 Kč).

Potíže se schválením tohoto opatření se nepředpokládají. České předsednictví se podle European Voice za návrh staví, některým členským zemím se však nemusí líbit plány účtovat hovory po vteřinách.

Využíváte na dovolené služby mobilních operátorů? A budete je využívat po snížení cen více?

Reklama