Nedávno proběhly dva zajímavé výzkumy na téma četnost sexu. Jeden se zaměřil na sexuální chování našich pravěkých předků a druhý si vzal pod drobnohled dnešní teenagery. Oba přinesly nečekaný závěr.

sex

Jak to bylo s neandrtálci?

Tým vědců z několika britských a kanadských univerzit rozbili předpokládanou teorii, že naši dávní předkové žili ve spořádaných svazcích. Podle vědců totiž byli velmi promiskuitní. Více než součastní lidé. Přišli na to při porovnávání délky prstů.

Podle archeoložky Emmy Nelsonové z liverpoolské univerzity je poměr délky čtvrtého prstu v porovnání s délkou druhého prstu mnohem nižší u primátů, kteří často střídají své partnery, než u těch, kteří žijí ve spořádaném partnerství s jedním protějškem. Délku prstů ovlivňuje, zda byl plod v prenatálním vývoji vystaven mužským pohlavním hormonům, či nikoli.

A jak je to s pubescenty?

Na 4 200 studentů vysokých škol se zaměřila další studie, tentokráte vědců z Denveru. A co zjistili? Že teenageři, kteří často posílají smsky a tráví hodně času na sociálních sítích, mají v porovnání s ostatními až třikrát častěji sex, více pijí alkohol, užívají nelegální drogy nebo berou léky bez lékařského předpisu.

Osobně si myslím, že je to věc logiky – nějak si to rande domluvit musí. Kdo nepošle smsku, nikoho nepozve a pak se nemůže divit, že si nic neužije. Autoři výzkumu doporučují rodičům kontrolovat smsky a čas, který tráví na sociálních sítích.

Na tyhle dva výzkumy mě jako první upozornil jeden z mých přátel. A upozornil mě také na další zajímavou věc, která z nich nepřímo vyplívá: Neandrtálci smskovali častěji než současní lidé!

Reklama