Český národ je na prvním místě v posílání SMS zpráv. Nikdo zatím nepřišel na to, čím to je, že právě Češi tak rádi svírají v ruce telefon a pracně a dlouze vyťukávají malá písmenka na klávesnici. Kromě zasílání zpráv informativního charakteru se množí rozesílání různých vtipů a vtípků, počínaje běžným vtipem, přes SMS oznamující například, že se na váš telefon napojil sexuchtivý mimozemšťan, jemuž dělá dobře, když mačkáte tlačítka až po různé simulace virů a obrázky sestrojené pomocí interpunkčních znamének (tedy zajímalo by mě, kdo má čas vyrábět zrovna tyhle smsky:-)).
Zde je namístě poznamenat, že využití smsek českými muži a ženami se zásadně liší. Komunikace mezi muži vypadá například takto:
„Už jsme v U Kulhánků, v kolik přijdeš?“
„V sedm, drž mi fleka u kamen.“, zní odpověď.
Naproti tomu smsková konverzace mezi ženami vypadá například takto:
„Už jsme tady, kde jsi?“
„Čau, já jedu pozdě prosimtě, Karel přišel teprve před hodinou, to jsem na něj tedy naštvaná, ani jsem si nestačila udělat hlavu a taky se nemůžu rozhodnout, co si vezmu na sebe. Co máš ty?“
Odpověď: “Už tu čekáme s Ivetou, Jana ještě nepřišla, volala jsem jí, taky nestíhá, pohádala se s Václavem a musí si prý dosušit halenku, chce vzít tu svojí novou, kterou jsi ještě neviděla. Já mám to modrý tričko s žlutou kytkou a Jana černý svetr.“
„Aha, tak to já si vezmu ten rolák. Hlavu už mám skoro hotovou, ještě dám Karlovi instrukce a běžím, papapa.“
Povšimněte si toho rozdílu. V obou případech jde o to, že skupina přátel sedí v restauraci a čeká na své opozdilce. V mužském případě zazní informace že už tam jsou a dotaz, kdy dorazí opozdilec. Opozdilec stručně a jasně odpoví čas, kdy přijde, a formuluje svůj požadavek na místo.
Naproti tomu v ženském případě se parta přítelkyň od opozdilce dozví: že jde pozdě, že nemá hotovou hlavu, že Karel přišel před hodinou a že neví, co si má vzít na sebe. Čas příchodu chybí. Od svých přítelkyň se zase na svůj jediný dotaz „Co máš na sobě?“ dozví, co má každá jedna z nich na sobě, že Iveta ještě nepřišla, že se pohádala s Václavem, že má novou halenku a že je tato halenka ještě mokrá.
Mužům obvykle na to, aby zjistili a zajistili, co potřebují, stačí jedna SMS tam a jedna zpět. Ženy jich potřebují hned několik. Pár mých kamarádek si už dokonce osvojilo psaní poslepu a tak sedí u stolu, baví se s přáteli a paralelně komunikuje pod stolem s dalším člověkem.
Další kapitolou SMSek (a fenoménem žen) je řešení problémů ve vztazích a seznamování. Lidé se přes telefon dokáží seznámit, rozvést, vyřešit partnerskou krizi nebo mít i dlouhodobý vztah na dálku. Papír, monitor a display snesou všechno, věci, které se nás dotýkají, se lépe píší než říkají.
Budeme se v budoucnosti s našimi přáteli scházet na kus povrchní řeči a všechno důležité si řekneme přes SMS a internetové chaty?

Valentýnský tip: Pár nápadů, jak na svatého Valentýna vylepšit vaši SMS komunikaci najdete například na www.mobilgo.cz.