shutterstock-1079387450.jpg
Foto: Shuttesrtock

Smrž pražský neboli morchella pragensis je houba, která tak trochu připomíná film Vetřelec. Nemusíte se jí však bát. Jde o jedlou houbu, která má velmi jemnou chuť. V Čechách jsme na ni pyšní, měli jsme ji v minulosti vyobrazenou i na poštovní známce. Že je její sezóna v plném proudu, ví i britský kuchař Jamie Oliver, který si fotku její rozkrojené hlavy přidal tento týden do svých instagramových stories.

Růst začíná na konci dubna. Do lesa pro smrže pražského chodit nemusíte. Najít ho můžete ve stinných místech, v oblibě má mulčovací kůru nebo piliny. Často se tedy stává, že ho najdete i ve městě na sídlišti. Nesbírejte však ty, které jsou blízko u silnice.

shutterstock-228645511.jpgFoto: Shutterstock

Smržů existuje celá řada a s jejich určováním je potíž. Zatímco ve světě si s jeho druhovými jmény příliš hlavu nelámou a v angicky mluvících zemích jde zkrátka o „morels“ (smrže), i mykologové často tápou, zdali sebrali obecného, šedočerného či žebernatého. Naštěstí jsou všechny jedlé. Pozor si stejně jako u kačenky české musíte dávat na ucháče obecného, který je jedlým smržům podobný. Nemá však tak pravidelný tvar, rozrůstá se do stran a není tolik zvrásněný.

shutterstock-1053933596.jpg
Foto: Shutterstock

Smrže je nejlepší sušit, vynikne tak i jejich vůně. Před přípravou přeřízněte dutou hlavu na polovinu, abyste se ujistili, že uvnitř není hmyz. Před konzumací musí být důkladně povařený. Hodí se k masu, plodnice se také často nadívají.

Zdroj: Velká kniha o houbách (Peter Jordan a Steven Wheeler) a web České mykologické společnosti, instagram Jamieho Olivera

Reklama